Tající Václav Klaus na Úřad vlády nesmí

Praha - Úřad vlády zakázal vystavit ve svém sídle jedno z děl, které mělo být součástí výstavy klauzurních prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studentka Ateliéru sochařství Kurta Gebauera Markéta Jáchimová pro zahradu Lichtenštejnského paláce připravila bustu prezidenta Václava Klause z ledu, která se na slunci pomalu roztéká. Sama autorka své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování.

Jáchimová své dílo na vernisáž nakonec přinesla i přes nesouhlas kurátorky i Úřadu vlády a vystavila je na fontáně. „Jsem mladá autorka a uspořádám tady happening,“ argumentovala, když ji pracovnice Úřadu vlády vykazovala ze zahrady.

„Vystavte své dílo na Kampě, ale tady nemůžete,“ tvrdila pracovnice. Busta nakonec zůstala na zahradní fontáně. „Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi (Janu Fischerovi) vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus,“ dodala bezradně pracovnice Úřadu vlády.

Kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně úřadu vlády Adriana Primusová uvedla, že výstava nemá být prostorem pro karikatury politiků, to se podle ní pro Úřad vlády nehodí. Úřad před zahájením výstavy dostal dokumentaci ke všem dílům a právě manifestace politického názoru byla jedním z kritérií, která o vystavení, či nevystavení díla rozhodovala.

„Chceme zachovat neutralitu Úřadu vlády,“ uvedla kurátorka s tím, že autorka busty věděla dopředu, že své dílo vystavit nesmí. „Vše teď nafukuje,“ dodala.

Václav Klaus z ledu - klauzurní práce Markéty Jáchymové, studentky scohařství na VŠUP, je reakcí na Klausovy názory na globální oteplování
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík