Modiglianiho socha Hlava ženy se prodala za miliardu korun

Paříž - Na pondělní aukci ve městě nad Seinou byla vydražena soška Hlava ženy italského malíře a sochaře Amadea Modiglianiho za neuvěřitelných 43,2 milionu eur (1,1 miliardy korun). Stala se tak vůbec nejdražším dílem tohoto umělce prodaným v aukci. Uvedla to pařížská aukční síň Christie's. Odborníci přitom očekávali, že 65 centimetrů vysoká soška vytesaná z vápence se prodá za „jen“ asi pět milionů eur (128 milionů korun). Konečných více než 40 milionů eur je rekord pro jakékoli dílo tohoto umělce, který se celý život potýkal s chudobou až bídou.

Hlava ženy byla vytvořena někdy v letech 1910 až 1912 a byla dosud v soukromé umělecké sbírce, kterou po sobě zanechal francouzský podnikatel Gaston Lévy (1893-1977). Socha byla poprvé vystavena na podzim 1912 v Paříži.

Amedeo Clemente Modigliani byl italský umělec židovského původu. Prodělal jako chlapec zápal plic, tyfovou horečku a v sedmnácti letech onemocněl tuberkulózou. Modigliani se narodil v italském Livornu roku 1884. Do Paříže odešel v roce 1906. Bydlel v blízkosti slavného Bateau-Lavoir, Picassova ateliéru, v němž se scházeli moderní malíři a literáti, jako byl Max Jacob, Maurice Vlaminck, Guillaume Apollinaire atd. Amedeo choval k obrazům svých přátel velkou úctu, ale směřování nových malířských směrů k abstrakci ho nelákalo. Obrátil se opačným směrem a začal rozvíjet figurální tvorbu.

V roce 1917 došlo k osudovému setkání. V kavárně Rotonde potkal Modigliani devatenáctiletou malířku Jeanne Hébuternovou. Začal příběh romantické lásky s tragickým koncem. Obětavá Jeanne následovala Amedea na každém kroku. Modigliani vytvářel svá nejlepší díla, portréty, k nimž si vybíral modely zcela podle svého vkusu. Předlohou pro největší počet podobizen byla sama Jeanne Hébuternová. Téhož roku byla uspořádána první a poslední Modiglianiho samostatná výstava. Největší ohlas při ní nevyvolaly obrazy, ale zásah policie, která odstranila z výloh všechny malířovy akty pobuřující měšťanskou morálku.

Zatímco se většina jeho současníků inspirovala hlavně krajinou a zátiším, Modigliani se soustředil na portréty. Nedostatek peněz se snažil utápět v alkoholu a lehčích drogách. Získal si přezdívku Modi, která byla slovní hříčkou s jeho jménem a francouzským slovem maudit - prokletý. Zemřel ve věku 35 let na následky tuberkulózní meningitidy a přemíry alkolohu v kombinaci s drogami. Dva dny po jeho smrti skočila těhotná Jeanne Hébuternová z pátého patra domu, kde bydleli její rodiče.

Amedeo Modigliani / Hlava ženy
Amedeo Modigliani / Hlava ženy
Více fotek
  • Amedeo Modigliani / Hlava ženy autor: Roberto Pfeil, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1731/173048.jpg
  • Amedeo Modigliani / Jeanne Hébuterne s červeným šálem zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1731/173056.jpg