Historický monolog: Hácha se zpovídá. Masaryk mlčí

Praha – Poslední činoherní premiérou Národního divadla v této sezoně je 15. června inscenace hry Historický monolog s podtitulem Zpověď prezidenta Emila Háchy. Spisovatelka Milada Součková se ve svém textu snaží vysvětlit postoje, názory i osud rozporuplné postavy našich dějin, která je mnohými považována za zrádce národa. Hru Součková napsala v padesátých letech v emigraci ve Spojených státech, Národní divadlo ji ve světové premiéře uvádí na scéně Kolowratu v nastudování Jana Antonína Pitínského.

Zdroj: Národní divadlo Autor: Hana Smejkalová / Petr Koliha

Pitínský se v inscenaci podle svých slov snažil zaznamenat trojí princip, kterým je Součkové text tvořen – historický, tvůrčí a ženský. „Myslím, že všem, kteří se na představení podíleli, je Hácha nesmírně sympatický a srdcem stojíme při něm. I u Součkové je to tak,“ domnívá se režisér.

Součková, významná představitelka české moderní prózy, postavila hru na kontrastu Masarykových idejí o svobodě a demokracii a reálného příběhu Háchy, kterého osud dostal do neřešitelné a bezvýchodné situace. Masaryk jeho zpovědi naslouchá jako nezpochybnitelná morální autorita, s jejímž odkazem je Hácha konfrontován.

Video Události, komentáře s Janem Kerbrem a Josefem Tomešem
video

Události, komentáře s Janem Kerbrem a Josefem Tomešem

Události, komentáře s Janem Kerbrem a Josefem Tomešem

UK, 16.06.2010

Reportáž Jiřího Svobody

„Součková hru napsala v padesátých letech, takže ve hře se probírá i otázka kolaborace s komunismem,“ prozradila herečka Eva Salzmannová. V Kolowratu se představí v roli Háchy, mlčícího TGM ztvárnil její manžel, hostující Karel Steigerwald.

Historický monolog zkoumá vztah ideálu a reálné situace, konfrontuje velké a malé dějiny, dějiny myšlenek a konkrétních situací. „Součková je daleka toho, aby historii hodnotila. Nedílnou součástí hry je sama autorka, která téma nazírá z vlastní ženské perspektivy, vlastních válečných zkušeností, vlastní současné situace roku 1954, kdy hru píše,“ doplnila dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková. 

Součkové Historický monolog má v Kolowratu světovou premiéru po šedesáti letech od svého vzniku. Inscenace je posledním dílem projektu Bouda české historie, který se věnuje zlomovým okamžikům českých dějin.

Karel Steigerwald (TGM) ve hře Historický monolog
Karel Steigerwald (TGM) ve hře Historický monolog
Více fotek
  • Karel Steigerwald (TGM) ve hře Historický monolog autor: Hana Smejkalová / Petr Koliha, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1733/173266.jpg
  • Historický monolog autor: Hana Smejkalová / Petr Koliha, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1733/173267.jpg
  • Historický monolog autor: Hana Smejkalová / Petr Koliha, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1733/173265.jpg
  • Historický monolog autor: Hana Smejkalová / Petr Koliha, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1733/173269.jpg