Ženy v pokušení získaly na Novoměstském hrnci smíchu všechny ceny

Nové Město nad Metují - Komedie Ženy v pokušení režiséra Jiřího Vejdělka ovládla festival filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu, poprvé v novodobé historii totiž jeden snímek vyhrál všechny ceny. V Novém městě se uděluje cena diváků tomu filmu, u kterého se diváci smějí nejdéle. Při projekci filmu Žen v pokušení časoměřiči naměřili 22,13 procenta smíchu. V těsném závěsu následovala komedie Zdeňka Trošky Doktor od Jezera hrochů s 20,71 procenty. „O úspěchu Žen v pokušení svědčí i to, že jsme museli pro velký zájem přidat dvě promítání,“ upozornila ředitelka festivalu Ilona Daňková.

U odborné poroty pak Ženy v pokušení vládly jednoznačně. Film získal hlavní cenu Zlatý prim za nejlepší komedii a cenu si odnesl i režisér Jiří Vejdělek. Uspěli rovněž oba představitelé hlavních rolí, Vojtěch Dyk a Lenka Vlasáková. Cenu za výtvarný počin obdržela autorka kostýmů Katarina Bieliková a cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce herečka Veronika Kubařová. Cenu za nejlepší scénář porota letos neudělila. 

Ve 32. ročníku festivalu soutěžilo pět komedií. Vedle Žen v pokušení a Doktora od Jezera hrochů to byly snímky Ulovit miliardáře, 2Bobule a Pamětnice. Proti minulým ročníkům bylo soutěžních snímků méně, protože festival posunul termín konání ze září na červen. Podmínkou účasti je přitom uvedení filmu v době od minulého festivalu, takže pro letošní klání bylo období o čtvrt roku kratší. Festival i přes tento „handicap“ opět navštívily tisíce diváků a pořadatelům přálo i počasí, takže se nemusela měnit žádná z venkovních doprovodných akcí.   


Úspěch Vejdělkovy komedie napodobil v historii jen populární snímek Tři veteráni z roku 1984, který také získal všechny ceny - tehdy se ovšem udělovaly pouze dvě. Na nultém ročníku festivalu, který se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, se udělovalo jedno čestné uznání, které dostal snímek Adéla ještě nevečeřela.