Albertinum jako Noemova archa pro umělecká díla

Drážďany – Albertinum, proslulá drážďanská galerie, je po šestileté rekonstrukci zcela zmodernizované. V roce 2002 ho poničily záplavy. Teď už by pro muzeum voda nebezpečná být neměla. Povodeň spolkla, co se dalo. Problém způsobila hlavně spodní voda, která vytopila depozitář. Architekti proto navrhli nové úložiště cenných obrazů a soch o sedmnáct metrů výš. Saská vláda dala většinu z 51 milionů eur, které renovace a dostavba poničeného Albertina stála. Architekt Volker Staab třítunovou konstrukcí zastřešil původně otevřený centrální dvůr.

Návštěvníci mohou do galerie vstoupit dvěma vchody. Z Brühlovy terasy na nábřeží nebo z náměstí poblíž nově dostavěného kostela Frauenkirche. „Podařilo se nám  dvůr zastřešit mostní konstrukcí. Jsou tam dvě patra. Sklad uměleckých děl a dobře prosvětlená restaurátorská dílna,“ uvedl spoluautor projektu Dieter Janosch.

Novou archu pro umění, jak Němci začali galerii říkat, pomohli vybudovat sami umělci, kteří na aukci pro Albertinum vydražili téměř tři a půl milionu eur. Byl mezi nimi i Georg Baselitz, kterému je poprvé v muzeu věnována celá místnost.

Video Albertinum a středočeská galerie GASK tématem Událostí, komentářů
video

Albertinum a středočeská galerie GASK tématem Událostí, komentářů

Albertinum a středočeská galerie GASK tématem Událostí, komentářů

UK-21.6.10

Reportáž Ivy Němcové

„Velmi úspěšný začal být v Berlíně, kde studoval akademii. Pochází ale nedaleko odsud a nikdy na to nezapomněl, i když nám občas něco vytýká a je kritický, podporuje nás,“ informoval generální ředitel Albertina Martin Roth.

Staronový drážďanský stánek s uměním se pyšní jednou z vůbec nejucelenějších sbírek obrazů moderního umění, od romantika Carla Caspara Fridricha, přes díla Augusta Rodina, Edgara Degase či Clauda Moneta až po mladé autory. Cestovat v čase je možné i mezi sochami. Na více než tisíci metrech čtverečních je sto dvacet pět soch. Od antiky, přes umění NDR až po současnost.

Další novinkou je malý depozitář soch, do kterého mohou návštěvníci nahlédnout přes sklo v přízemí. Čeští milovníci umění mají navíc možnost prostudovat si katalogy k výstavám i v češtině.

Albertinum
Albertinum