Otevřeně o AIDS mezi nimi a námi

Praha - Příběh Mezi nimi vypráví o mladých lidech, kteří žijí sexuálně, popisuje situace, do kterých se může dostat každý mladý člověk. Ukazuje, jak lehce člověk ztratí své kamarády či naopak pozná přítele v nouzi. Odkrývá pocity hlavních hrdinů, ale také jejich rodičů, okolí. Řeší první lásky, vztahy rodičů a dětí, nepravdy o sexuálním životě, následky neuváženého sexuálního chování. Film je určen pro školy, ale protože zpracovává důležité téma, se kterým by se měla seznámit co nejširší veřejnost, bude zdarma k dispozici ke stažení na internetu od středy 23. června.

„My jsme před dvěma lety natočili film, který byl o šikaně. Další téma, které se objevilo, bylo HIV. Přivedl mne k tomu Státní zdravotní ústav v Praze, který uvedl alarmující zprávy o rychle se šířící nákaze virem HIV v České republice. Řekl jsem si, že je to dobrá myšlenka a námět na film,“ uvedl k filmu jeho režisér David Vigner. 

„Scénář vznikal dva roky, od začátku jsme spolupracovali s odborníky. Důležité pro nás bylo, aby se hlavní představitel nesetkal s lidmi HIV pozitivními, aby nebyl příliš ovlivněn. Stává se totiž, že lidé s touto nemocí už bývají někdy více cyničtí,“ dodal režisér.

Video O problematice AIDS ve Studiu ČT24
video

O problematice AIDS ve Studiu ČT24

„Jsem velmi rád, že tento film vznikl. Je to hraný film pro mladé lidi, hraný mladými lidmi. Doufám, že to pomůže v rámci řešení složité situace kolem této nemoci,“ řekl Jiří Strupka ze Státního zdravotního ústavu. 

David Vigner - Původně se chtěl stát hercem. Filmové prostředí ho postupem času zaujalo natolik, že se začal věnovat filmové režii. Ve své tvorbě se snaží reagovat na aktuální témata, především z prostředí mladých lidí. „Tato témata mě vždy zajímala - mapovat aktuální dění kolem sebe. Někdy mám pocit, že je naše práce spíše dokumentárního charakteru už i vzhledem k tématům. V budoucnu se třeba lidé při zhlédnutí našich snímků pousmějí nad tím, co nás v 21. století trápilo. Snažíme se o originální náměty našich filmů. Formou, která nepoučuje, poukazovat na danou problematiku“, říká David Vigner.

Poprvé zaujal snímkem Skutečné mládí (2003), dále natočil Mezi stěnami, film o šikaně na základích školách, posledním jeho snímkem je Mezi nimi, který se zabývá problematikou HIV/AIDS.

Mezi nimi
Mezi nimi