Hrad vystaví slavný von Aachenův portrét Rudolfa II.

Praha - Slavný portrét císaře Rudolfa II. od německého malíře Hanse von Aachena dnes instalovali odborníci v Císařské konírně Pražského hradu. Zapůjčený obraz bude součástí autorovy velké monografické výstavy, která začne 1. července. Dnes ji pořadatelé představili novinářům. Rudolfův portrét je nejznámější panovníkovou podobiznou, která se objevuje v četných publikacích i učebnicích. Zapůjčilo ho Kunsthistorické muzeum ve Vídni, které je spolu s Suermondt Ludwig Museem v Cáchách a Správou Pražského hradu pořadatelem putovní výstavy.

Pracovníci služby specializované na transport uměleckých děl přinesli do výstavní síně obraz v klimatizované schránce. Restaurátoři jej v rukavičkách vyňali, pečlivě prohlédli a prosvítili speciálními lampami. „Kontrolovali jsme, jestli je vše v pořádku, jestli stav obrazu odpovídá stavu, v jakém ho odváželi z Cách,“ řekla restaurátorka Radana Hamsíková. Stejným procesem prošly i všechny ostatní obrazy připravené na výstavu.

Von Aachen byl i císařovým důvěrníkem

Video Vstup Barbory Peterové
video

Vstup Barbory Peterové

Vstup Barbory Peterové

PU, 23.06.2010

Rozhovor s Eliškou Fučíkovou

Rudolfův portrét namaloval von Aachen zřejmě v roce 1605. V Praze byl portrét naposledy vystaven před 13 lety. Podle expertů obraz dokazuje, že von Aachen byl nejen Rudolfovým dvorním malířem, ale i jeho přítelem a důvěrníkem. Na portrétu ho totiž nijak neidealizoval, zachytil věrnou císařovu podobu v době, kdy už panovník ztrácel vliv nad říší. Na diváka shlíží unavený smutně působící muž s váčky pod očima, vráskami a šedivými vlasy a vousy.Tento Rudolfův portrét tím vyniká mezi desítkami či stovkami dalších jeho podobizen, které se už v té době věšely na významných místech a v některých domácnostech, řekla spoluautorka výstavního projektu Eliška Fučíková. Německý malíř Hans von Aachen se narodil v roce 1552 v Kolíně nad Rýnem. Jeho rodina pocházela z Cách, proto si začal říkat von Aachen (z Cách), toto přízvisko si zvolil poté, co ho habsburský císař povýšil v Praze do šlechtického stavu. Rudolf II. si umělce oblíbil a učinil jej svým dvorním malířem.

Do Prahy se von Aachen přestěhoval v roce 1601. Pro císaře pracoval jako malíř a nákupčí uměleckých děl. Zúčastnil se například jednání o zakoupení Dürerovy Růžencové slavnosti, která dodnes zůstala v Praze. Po smrti Rudolfa II. působil na dvoře jeho následovníka Matyáše I. Zemřel v Praze v roce 1615 a je pohřben v chrámu sv. Víta na Hradě. Von Aachenovy obrazy odrážejí vkus Rudolfa II. a především Rudolfovu touhu po smyslnosti póz a eleganci protáhlých postav, což ho řadí k hnutí manýrismu severní Evropy. Podle jeho obrazů vzniklo mnoho rytin. Von Aachen svou tvorbou široce ovlivnil manýristický styl a řadí se mezi nejvýznamnější německé malíře.

Putovní výstava bude v Praze od července do začátku října

Výstava, která představí na osm desítek děl, měla premiéru v Suermondt Ludwig Museu v Cáchách. Obrazy zapůjčily mimo jiné pařížský Louvre, Britské muzeum v Londýně, Ermitáž v Petrohradu i četná muzea a soukromé sbírky v Rakousku, Německu a České republice. Výstava je putovní, začala v Cáchách, pokračuje v Praze a skončí ve Vídni. Na Hradě výstavu slavnostně zahájí prezident Václav Klaus 29. června v Rudolfově galerii Pražského hradu, na místě, kde měl císař Rudolf svou obrazárnu. Výstava potrvá od července do 3. října.

Von Aachenův obraz patří mezi vrcholná manýristická díla
Von Aachenův obraz patří mezi vrcholná manýristická díla
Více fotek
  • Von Aachenův obraz patří mezi vrcholná manýristická díla autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175346.jpg
  • Autorka výstavy Eliška Fučíková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175331.jpg