Projektil sestřelil technickou knihovnou i Grand Prix architektů

Praha - Cenu Grand Prix architektů si letos odneslo studio Projektil za Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích. Mezinárodní porota ji vybrala z jednasedmdesáti navrhovaných projektů. Ocenila jasnost jejího konceptu, úspornost a jednoduchost výrazu a elegantní řešení. Projekty přihlášené do Grand Prix soutěžily celkem v sedmi kategoriích, porota však nakonec vedle ceny hlavní udělila v 17. ročníku pouze tři další ceny.

Čtyři mladí architekti - Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek a Ondřej Hofmeister - ze studia Projektil vyhráli soutěž na novou knihovnu už před deseti lety. Veřejnosti se ale otevřela až v záři 2009 a od začátku budila zájem. „Je to dobré vyhrát, ale pro nás je důležité, že ten dům funguje a lidi ho mají rádi,“ podotkl architekt Roman Brychta.

Stavba organicky propojuje architekturu s designem. Ochozy s podhledového betonu doplňuje barevný sedací nábytek a podlahy. Tvůrci chtěli vytvořit prostor nejen ke studiu, ale i k vzájemnému setkávání. „Koncept jsme založili na tom, že knihovna začíná až od prvního patra, takže přízemí je zcela průchozí. Je to veřejný prostor, který je důležitý hlavně v typologii, jako je knihovna,“ vysvětlil Brychta.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

0Grand Prix architektů - Národní cena za architekturu je přehlídkou soudobých architektonických prací, kterou pořádá Česká komora architektů a Obec architektů. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Podmínkou je, aby bylo jejich dílo dokončeno v uplynulém roce, a to na území České republiky.

Projekty soutěžily celkem v sedmi kategoriích. V nejvíce zaplněné kategorii Novostavba zvítězil rezidenční komplex Central Park Praha studia A69 - Architekti. V kategorii Rekonstrukce získala ocenění rekonstrukce a dostavba areálu tiskárny ve Vysočanech autorů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka. A cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba, kde soutěžila mimo jiné i nová expozice lachtanů v pražské zoo, dostal Vít Branda za vyvýšenou cyklistickou stezku v Kadani.

Porota rozdala i několik čestných uznání, a to novému autobusovému nádraží v Příbrami, rodinnému domu v Kuřimi, interiéru Západočeské galerie v Plzni, interiéru obchodu se sportovní obuví v pražské Konviktské ulici a rozhledně Akátová věž na kopci Výhon u Židlochovic. Žádná cena ani čestné uznání nebyla udělena v kategorii Urbanismus, do které se přihlásily pouze dva projekty.

Vedle autorů projektu Národní technické knihovny sklidil největší potlesk zaplněného sálu emeritní profesor Českého vysokého učení technického Věkoslav Pardyl, který získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. „Ještě mám 13 roků, a pak půjdu do penze,“ oznámil sedmaosmdesátiletý architekt aplaudujícím divákům.

Všech jednasedmdesát architektonických projektů, které byly přihlášeny do soutěže, je možné si prohlédnout v prvním patře Národní galerie. Výstava bude přístupná až do konce srpna. Poté výstava poputuje po českých městech a následně i po zahraničí.

Grand Prix architektů
Grand Prix architektů
Více fotek
  • Grand Prix architektů zdroj: Obce architektů http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1760/175931.jpg
  • Central Park Praha zdroj: A69 - Architekti http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1760/175936.jpg
  • Západočeská galerie v Plzni zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1162/116183.jpg