Janáčkovy Hukvaldy opět mluví univerzálním jazykem hudby

Hukvaldy – Tóny Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy se letos rozezní posedmnácté. Pořadatelé se snaží o multižánrový program, proto se návštěvníci mohou kromě koncertů vážné i lidové hudby těšit i na činohru nebo operu. Festival se koná od 26. června do 25. července a organizátoři doufají, že program přiláká do nádherného prostředí hukvaldské obory a hradu tisíce uměnímilovných návštěvníků, kteří se budou chtít nechat oslovit univerzálním jazykem hudby, jež dokáže překlenout věky, překračovat hranice a nabízet porozumění a krásu.

Neoddělitelnou součástí dramaturgie festivalu je i letos Janáčkovo skladatelské dílo. Řada koncertů bude reflektovat i významná hudební výročí, mezi něž patří především dvoustá výročí narození Fryderyka Chopina a Roberta Schumanna.

Hukvaldy hostí renomované zahraniční interprety a soubory. Vystoupí například britský orchestr Young Janacek Chamber Philharmony či ruský houslista Vladimir Konstantinovič Ustinovskij.

Z českých souborů a umělců se představí například Janáčkův komorní orchestr, klavírista Petr Malásek a kytarista Lubomír Brabec, kterého zpěvem doprovodí Daniel Hůlka. Návštěvníci se mohou těšit také na klavírní koncert Pavla Kašpara v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, Mozartovo Requiem v provedení předních sólistů, orchestru a sboru Národního divadla moravskoslezského či operní recital světoznámého tenoristy, sólisty Národního divadla v Praze Miroslava Dvorského.

Kromě hudby nabízí Janáčkovy Hukvaldy ve svém programu i poezii, výstavy výtvarného umění a fotografie nebo umělecká setkání. Představení se budou konat jak na hradě Hukvaldy, tak v nedalekém amfiteátru. Některá jsou umístěna do hradní kaple či do Památníku Leoše Janáčka.

Lubomír Brabec
Lubomír Brabec