The Imagine Project: Globalizace hudbou

Praha – Několikanásobný držitel cen Grammy a jeden z nejvýznamnějších jazzmanů současnosti Herbie Hancock vydal krátce po svých sedmdesátinách nové album. Deska The Imagine Project objevuje pozitivní stránku globalizace – vznikala ve studiích po celém světě a vedle popové hvězdy Pink nebo kytaristy Jeffa Becka na ní spolupracovali hudebníci a zpěváci z Afriky či Indie. Album Hancock podpoří koncertním turné, na němž oslaví s fanoušky své sedmdesáté narozeniny.

Globalizace je skutečností a je na nás, abychom ji přetvořili ke svému obrazu, říká Herbie Hancock. Na nové album vybral deset známých písní, od Lennonovy Imagine, malující ideální svět, až po Gabrielovu Don't Give Up, která je popisem hledání naděje v tom méně ideálním světě, který je ale skutečný.

"Hudba je univerzálním jazykem. The Imagine Project ukazuje, že se tímto způsobem může sjednotit nespočítatelný počet národů. Moje víra a naděje je, že hudba může být metaforou pro snahu lidí žít na této nádherné planetě všichni v harmonii."

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Hancock natáčel v sedmi studiích po celém světě. „Nahrávací studio je malý svět, který může být pro ten velký příkladem spolupráce a přátelství,“ tvrdí. Globální hvězdy typu zpěvačky Pink a zpěváka Seala se potkávají se saharskými kočovníky Tinariwen nebo irskou folkovou kapelou Chieftans.

Herbie Hancock proslul jako spoluhráč trumpetisty Milese Davise, v čele vlastních jazzových kapel ale i jako průkopník hip hopu. Na desce The Imagine Project se znovu vrací k písničkám. Předloňské Hancockovo album River nabídlo variace na písně Kanaďanky Joni Mitchellové. Hancock za ně dostal svou prozatím poslední cenu Grammy.

Herbie Hancock / The Imagine Project
Herbie Hancock / The Imagine Project