Pražské léto je i filmové

Praha – V Praze zahájilo minulý týden sezonu už třetí letní kino – na Občanské plovárně pod Letnou. Další promítání pod širou oblohou je součástí Pražského filmového léta, kterého se účastní také Český rozhlas Regina se svým letním kinem v Karlíně a dopravní podnik s putovním kinobusem. Diváci se mohou těšit na více než dvě stovky filmových představení, především novinky z české i zahraniční produkce.

Kino na Občanské plovárně bude v provozu až do prvního zářijového týdne, promítat se bude na širokoúhlé plátno o šířce přes deset metrů. V plánu jsou jak novinky české kinematografie, jako Kajínek nebo Kuky se vrací, tak i úspěšné zahraniční tituly. Diváci se mohou pod Letnou přijít podívat na Sex ve městě 2 nebo na Alenku v říši divů.

„Výběr repertoáru je v tomto případě velmi jednoduchý. Zastávám názor, že do letního kina patří dobrodružství, nějaký ten horor, láska a hlavně komedie,“ přibližuje program letního kina v Karlíně jeho provozovatel Karel Poláček. Do zahrady sídla Českého rozhlasu Regina se mohou Pražané přijít podívat do 11. září, vstupné je skutečně symbolické – 25 korun.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Do karlínského kina loni zavítalo na 17 tisíc diváků. Nejslabší sezona byla hned ta první, v roce 2002, kdy přišly povodně. „Letní kino a počasí je samozřejmě špatná dvojice. Ale musím říct, že promítáme za každého počasí, takže naši pravidelní návštěvníci už jsou zvyklí,“ dodává šéfredaktor ČRo Regina Karel Zajíc.

Na film si přes léto mohou Pražané zajít také díky speciálnímu autobusu dopravního podniku. Do konce srpna bude promítat na nafukovací projekční plochu na 20 místech po celé Praze, a to české filmové novinky i osvědčenou klasiku. Vstupné na akce je zdarma.

Letní kino se po roční přestávce letos vrátí i na Střelecký ostrov. Provozovat ho nebude už Kinematograf bratří Čadíků, ale lidé z Malostranské besedy.

Cestu do letních kin si diváci našli po druhé světové válce. Jejich počet stoupal a amfiteátr s plátnem mělo brzy každé čtvrté město. Překážkou promítání se ale stalo v roce 1979 zavedení letního času, začátky představení se kvůli tmě posouvaly a návštěvnost klesala. „Teď dochází k určité renesanci a je spousta tradičních kin, které zase začínají s uváděním filmů v létě,“ upozorňuje člen České filmové a televizní akademie Jan Jíra.

Kinobus pražského dopravního podniku
Kinobus pražského dopravního podniku