Brněnskou vilu, v níž bydlel i Castro, čeká rekonstrukce

Brno – Neméně tak zajímavá jako nejslavnější brněnská funkcionalistická stavba – vila Tugendhat – je brněnská vila Stiassni. Budova, ve které kromě československých prezidentů bydlel například i Fidel Castro, se promění v Centrum obnovy památek architektury 20. století. Ministr kultury Václav Riedlbauch dnes předal v Brně generální ředitelce Národního památkového ústavu Naděždě Goryczkové rozhodnutí o poskytnutí dotace 179 milionů na projekt.

85 procent z uvedené částky získal NPÚ na vybudování centra z evropského fondu pro regionální rozvoj, zbývající finance pak ze státního rozpočtu. Dotace byla poskytnuta v rámci projektu Vracíme památky do života a díky ní bude komplexně zrekonstruovaná vila i areál vily.

Centrum obnovy památek architektury 20. století, které ve vile Stiassni vznikne, má být národním metodickým centrem. „Cílem je vytvořit badatelskou a dokumentační platformu pro oblast tzv. architektonické moderny, zaměřenou na činnosti spojené s památkovou obnovou moderní architektury,“ uvádí dále NPÚ.

Video Události, komentáře o vile Stiassni
video

Události, komentáře o vile Stiassni

Události, komentáře o vile Stiassni

UK - 30.06.10

Reportáž Ley Surovcové

Ukázková by měla být už samotná obnova vily, při níž budou použity metodické postupy nezbytné pro obnovu architektury z 20. až 40. let minulého století. „Opravovat památky z 20. století je komplikovanější, než když se jedná o skvosty ze 17., 18. století - ty už jsme dokonale zvládli,“ upozornil ředitel NPÚ Brno Petr Kroupa.

Myslím, že jsme…

0schopni do Brna přitáhnout odborníky z celé Evropy a světa. Na rekonstrukci vily je nejvyšší čas. Pokud by se nezačalo nyní, měli bychom za 20 let velké problémy. /ministr kultury v demisi Václav Riedlbauch/

Funkcionalistickou vilu v Brně-Pisárkách si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera textilní průmyslník židovského původu Alfred Stiassny, který vlastnil továrnu v Brně v Přízové, pozdější Vlněnu. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala státu. Rodina po válce žila ve Spojených státech amerických. Stiassny i jeho manželka Hermína zemřeli v 60. letech v Hollywoodu.

Po druhé světové válce sloužila vila vládě, tehdy také získala mezi lidmi pojmenování „vládní vila“. Ubytovávaly se tady zahraniční návštěvy a významné osobnosti, mimo jiné i kubánský diktátor Fidel Castro. Veřejnosti se otevřela krátce loni v létě, už ve správě Národního památkového ústavu.