85 procent z uvedené částky získal NPÚ na vybudování centra z evropského fondu pro regionální rozvoj, zbývající finance pak ze státního rozpočtu. Dotace byla poskytnuta v rámci projektu Vracíme památky do života a díky ní bude komplexně zrekonstruovaná vila i areál vily.
Centrum obnovy památek architektury 20. století, které ve vile Stiassni vznikne, má být národním metodickým centrem. „Cílem je vytvořit badatelskou a dokumentační platformu pro oblast tzv. architektonické moderny, zaměřenou na činnosti spojené s památkovou obnovou moderní architektury,“ uvádí dále NPÚ.

Události, komentáře o vile Stiassni
Události, komentáře o vile Stiassni
UK - 30.06.10
Reportáž Ley Surovcové
Ukázková by měla být už samotná obnova vily, při níž budou použity metodické postupy nezbytné pro obnovu architektury z 20. až 40. let minulého století. „Opravovat památky z 20. století je komplikovanější, než když se jedná o skvosty ze 17., 18. století - ty už jsme dokonale zvládli,“ upozornil ředitel NPÚ Brno Petr Kroupa.
Myslím, že jsme…
schopni do Brna přitáhnout odborníky z celé Evropy a světa. Na rekonstrukci vily je nejvyšší čas. Pokud by se nezačalo nyní, měli bychom za 20 let velké problémy. /ministr kultury v demisi Václav Riedlbauch/
Funkcionalistickou vilu v Brně-Pisárkách si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera textilní průmyslník židovského původu Alfred Stiassny, který vlastnil továrnu v Brně v Přízové, pozdější Vlněnu. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala státu. Rodina po válce žila ve Spojených státech amerických. Stiassny i jeho manželka Hermína zemřeli v 60. letech v Hollywoodu.
Po druhé světové válce sloužila vila vládě, tehdy také získala mezi lidmi pojmenování „vládní vila“. Ubytovávaly se tady zahraniční návštěvy a významné osobnosti, mimo jiné i kubánský diktátor Fidel Castro. Veřejnosti se otevřela krátce loni v létě, už ve správě Národního památkového ústavu.