ČT chce pomoci ze závislosti do nezávislosti

Praha - Jedenáctidílná série Ze závislosti do nezávislosti, která startuje ve čtvrtek 1. července na ČT1 ve 21:35, chce ojedinělým způsobem pomáhat nejen lidem se závislostí na alkoholu, drogách a hazardu, ale především jejich blízkým. Pomocí hraných dokumentů, v nichž vystupuje zkušený terapeut, chce oslovit především lidi, kteří se ocitli v životní nouzi způsobené soužitím se závislým partnerem. Pořad vyrobilo vzdělávací centrum České televize, jednotlivé díly bude možné přehrát v archivu iVysílání.

Volný cyklus obsahuje 9 fiktivních dokumentů a 2 skutečné dokumenty s opravdu závislými na drogách. Jakýmsi průvodcem světem závislostí v devíti dílech cyklu je Jan Jílek. Psychoterapeut se šestnáctiletou praxí umožňuje divákům prostřednictvím poutavých příběhů, natočených podle skutečnosti, nahlédnout do světa rodin, v nichž se vyskytují závislí.

Pro většinu případů je typická závislost na alkoholu, drogách či hazardu, ale v dalších rozpracovaných dílech se věnuje pozornost i závislosti na lécích a workoholismu. Dokumenty mají přínos v tom, že umožňují prostřednictvím výpovědí, terapií a rekonstrukcí jednotlivých příběhů představit různé typy potíží závislých i jejich rodinných příslušníků.

Psychoterapeut Jan Jílek vyrůstal v rodině alkoholika a sám překonal závislost na alkoholu. Je si dobře vědom toho, že „co se člověka zmocní, tím je zotročen“. Na druhé straně každý má šanci se ze závislosti vymanit, což on sám dokázal.

Člověk není nemocný, musí chtít, vždyť má vůli, soudí terapeut. Není to však poněkud schematické? Co když se člověku naráz zhroutí pracně budovaná životní perspektiva? Kde má hledat sílu, aby nestrhnul do „pekla“ sebe i své okolí? I na tyto otázky budou hledat tvůrci dokumentárního cyklu odpověď.

Výpovědi autentických osob a rozhovory s terapeuty v reálu předvedou ve dvou dílech režisérka Monika Elšíková a herec Jaroslav Dušek. Nabídnou řešení závislostí v podobě odlišných terapeutických principů i osobitých terapeutů, kteří staví i na jiných než klasických odvykacích metodách.

Ze závislosti do nezávislosti / Všichni jsou v debaklu
Ze závislosti do nezávislosti / Všichni jsou v debaklu
Více fotek
  • Ze závislosti do nezávislosti / Všichni jsou v debaklu zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1773/177210.jpg
  • Ze závislosti do nezávislosti / Bezedná díra zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1773/177208.jpg