Hello, Ivana!

Praha – Ivana Chýlková jako dohazovačka Dolly Leviová ve slavném muzikálu Hello, Dolly! se dnes představí v premiéře inscenace ve Švandově divadle. Studio DVA, pravidelný host na této pražské scéně, hru uvádí v rámci Metropolitního léta hereckých osobností. Muzikál autorů Michaela Stewarta a Jerryho Hermana nastudoval režisér Ondřej Sokol v novém překladu a novém hudebním aranžmá. „Chtěli jsme se co nejvíce přiblížit originálu a vycházet z původního provedení,“ vysvětlil.

Na rozdíl od originálu je ale verze Studia DVA komornější. Radikálním zásahem prošlo obvykle velmi početné obsazení. „Vyškrtali jsme asi 45 číšníků, 85 chodců a dvě postavy z děje,“ prozradil Sokol. Hlavní hvězdou muzikálu je Ivana Chýlková, která v roli šaramantní Dolly vystupuje bez alternace.

„Příběh je sice hodně naivní a nepříliš duchaplný, ale tím, jak je stylizovaný, ožívají před diváky obrazy, v kterých by chtěli být. Není v nich nebezpečno, ale naopak příjemně, úsměvně a teplo,“ uvedla Chýlková k muzikálu. Na novém nastudování oceňuje především jeho stylizovanou podobu, připomínající obživlý obraz nebo komiks.

Muzikál Hello, Dolly! vznikl na motivy frašky Thortona Wildera. Jednoduchý příběh vdovy Dolly Leviové, která se živí jako dohazovačka a jednoho ze svých zákazníků, mrzoutského starého mládence, přiměje svým šarmem a kouzlem změnit se v milého, galantního muže, zpracoval Michael Stewart. Hudbou jej opatřil Jerry Herman.

Švandovo divadlo muzikál uvádí v novém překladu Ivana Osolsobě a v hudebním nastudování Kryštofa Marka. Po boku Chýlkové se budou střídat Jaromír Dulava a Josef Carda v hlavní mužské roli bohatého, ale lakomého obchodníka z maloměsta Horáce Vandergeldera, Simona Babčáková a Monika A. Fingerová v roli bohaté vdovy - kloboučnice Ireny Mollové a Kryštof Hádek s Michalem Slaným v roli příručího Kornelia Hackela. V úloze Ernestiny Zámožné se vystřídají jako speciální hosté Naďa Urbánková a Yvonne Přenosilová. Každá si do muzikálu přinesla jednu svoji píseň.

Muzikál Hello, Dolly! měl premiéru před 46 lety, 16. ledna 1964 v New Yorku, a překonal všechny dosavadní broadwayské rekordy. Ústřední píseň v podání Louise Armstronga (stejně jako slavná filmová verze s Barbrou Streisandovou) se staly hitem, podobně jako celý muzikál, který se dočkal tří tisíc repríz. Na českých prknech hru proslavili především Nelly Gajerová a Laďka Kozderková v inscenacích Karlínského divadla.

Hello, Dolly! Studia DVA je druhým letošním nastudováním tohoto muzikálu. Po divadelních prázdninách je možné na jeho reprízy zajít také do Městského divadla v Brně, kde měl premiéru v únoru také v překladu Ivana Osolsobě. V roli Dolly alternují Alena Antalová a Ivana Vaňková.

Hello, Dolly!
Hello, Dolly!