Karlovy Vary se dozvěděly, co měl Hitler s Hollywoodem

Karlovy Vary - Ve Velkém sále Thermalu se dnes v rámci filmového festivalu v soutěžní sekci uskutečnila světová premiéra mystifikačního dokumentárního thrilleru s názvem Hitler v Hollywoodu. Film vznikl v koprodukci Belgie, Francie a Itálie. Hlavní postavu snímku ztvárnila herečka Maria De Medeirosová, kterou diváci znají z kultovního filmu Pulp Fiction. Ve filmu, který připomíná hraný dokument, Maria De Medeirosová pátrá po stopách ztraceného snímku s herečkou Micheline Presleovou, natočeném v roce 1939. Herečky Micheline Presleová a Maria De Medeirosová přijely do Varů film představit a poskytly rozhovory ČT24.

„Je to film o kinematografii. Na začátku o herečce Micheline Presle, kdy jiná herečka, Maria De Medeiros, dělá film o ní. Úplně na začátku bychom mohli říct, že se jedná o biografii, ale pak se příběh vyvíjí, rychle se mění a je z toho fikce. Micheline tehdy točila snímek s jedním režisérem a film se ztratil. Z pátrání po filmu se stává thriller a také komiks, je v tom i humor. Je to skutečná směsice stylů. Nakonec se dopracujeme i k tomu, co má společného Hitler s Hollywoodem,“ otevřel rozhovor režisér Frédéric Sojcher.

„Na scénáři jsem nespolupracovala, vystupuji ve filmu jako herečka. Je to Micheline Presle – vzdaluje se to mému životu, ale zároveň je to on. Mě to proplétání s různými i komiksovými prvky moc baví. Jsem to já a zároveň někdo jiný,“ pokusila se rozplést složitou stavbu filmu herečka Micheline Presleová.

Video Micheline Presleová a Fréderic Sojcher - rozhovor
video

Micheline Presleová a Fréderic Sojcher - rozhovor

Micheline Presleová a Fréderic Sojcher - rozhovor

Stu15-7.7.2010

Reportáž Antonína Bruštíka

Rozhovor s Mariou De Medeirosovou

„Hrajeme si s diváky, chvíli je to pravda, která pak přejde do fikce. Když divák vidí velkofilmy z Hollywoodu, chtěl by je také žít. Film je víc než život, to je velká síla filmu, síla Hollywoodu, který ovládá naši fantazii. Snímek je možná i o vztahu evropského filmu s Hollywoodem. Ve 20. století byly všechny velké diktatury fascinovány mocí filmu, Lenin říkal, že film je tak důležitý jako elektřina,“ pokračoval režisér. 

„Tento snímek je pro mne zásadní. Vždycky hraje důležitou roli, jaký vztah navážete s režisérem, a v tomto smyslu to bylo setkání s velkým S,“ upozornila dále herečka. 

Celý rozhovor najdete v tomto článku.

Micheline Presleová

se narodila v roce 1922. Vyrůstala v pařížské čtvrti Montparnasse jako dcera váženého burzovního makléře a malířky. Od své dětské touhy stát se herečkou neupustila ani v klášterní škole Notre-Dame de Sion, kde byla podrobena přísnému výchovnému a vzdělávacímu režimu. Když jí bylo šestnáct let, obsadil ji přítel jejího kmotra, režisér Christian Stengel, do svého filmu Zpívám, jehož protagonistou byl zpěvák Charles Trenet.

0

Mezinárodní popularitu jí přinesly těsně po válce dvě charakterově odlišné, dramaticky vyhrocené úlohy mladých žen, prostitutka Eliška Roussetová, zvaná Kulička, ve společenské satiře podle dvou povídek de Maupassanta (r. Christian-Jaque); Druhou zásadní rolí byla snoubenka a manželka frontového vojáka Marta, o jejíž vášnivé lásce k mnohem mladšímu studentovi (Gérard Philipe) vypráví filmový přepis stejnojmenného románu Raymonda Radigueta Ďábel v těle (r. C. Autant-Lara).

Hitler v Hollywoodu - pravdivý příběh kombinovaný s fantazií tvůrců se odehrává na místech vyhlášených filmových festivalů v Benátkách a Berlíně. Ve snímku se objeví i prezident festivalu v Cannes. Skutečné postavy v inscenovaném dokumentu hrají filmové role. 

„Je to film velmi zábavný, moudrý, je tam plno postřehů o evropském a americkém filmu. A spousta slavných jmen,“ shrnula styl snímku umělecká ředitelka MFFKV Eva Zaoralová.

„V tomto filmu bych měla hrát samu sebe, ale ve skutečnosti to vůbec nejsem já. Zčásti je to dokument, který se drží pravdy, ale je tam i část, která je spíš komiksovou mystifikací,“ doplnila herečka Maria De Medeirosová, která rovněž přijela uvést film na karlovarský festival. 

Hitler v Hollywoodu
Hitler v Hollywoodu
Více fotek
  • Hitler v Hollywoodu autor: ČT24, zdroj: MFFKV http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1783/178272.jpg
  • Ďábel v těle zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1783/178259.jpg
  • Maria De Medeirosová v Karlových Varech na MFFKV v roce 2010 autor: ČT24, zdroj: MFFKV http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1783/178275.jpg