Zakladatelé The Doors zahrají to nejlepší z The Doors

Praha – V Kongresovém centru budou dnes koncertovat dva původní zakladatelé skupiny The Doors – klávesista Ray Manzarek a kytarista Robby Krieger. S doprovodnou kapelou, jejímiž členy jsou dále zpěvák Brett Scallions (ex-Fuel), baskytarista Phil Chen a bubeník Ty Dennis zahrají všechny známé hity kapely, která spoluvytvářela ducha hippies a stala se součástí hudební historie. V roce 1993 byla například uvedena do rock´n´rollové síně slávy, v roce 2007 získala Grammy za celoživotní přínos a hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Písně „Light My Fire“ či „Riders on the Storm“ se umisťují v žebříčcích nejlepších skladeb rockové historie. The Doors založili v Los Angeles v roce 1965 klávesista Ray Manzarek (narozen 1939) a zpěvák Jim Morrison spolu s bubeníkem Johnem Densmorem a kytaristou Robby Kriegerem (narozen 1946). O dva roky později vydali na značce Elektra Records první album „The Doors“ s písní „Light My Fire“. Deska se okamžitě stala hitem a ikonou psychedelické éry, stejně jako jejich další nahrávky (i když se střídavým úspěchem).

Video Dva členové The Doors dnes v Praze
video

Dva členové The Doors dnes v Praze

Největší pozornost na sebe vázal charismatický zpěvák Jim Morrison, ať už svým charakteristickým hlasem, tak i excesy spojenými s alkoholismem, drogami či veřejným pobuřováním. Morrison zemřel v roce 1971 za ne úplně jasných okolností zřejmě na předávkování drogami. Řada fanoušků ale věří, že podobně jako Presley je Morrison naživu.

Legenda The Doors ale přežila a rostla i po smrti jednoho ze zakladatelů. Vycházely početné životopisy The Doors i Morrisona, v roce 1991 režisér Oliver Stone natočil hraný film „The Doors“ s Valem Kilmerem v roli Morrisona. Po smrti Morrisona The Doors pokračovali nějaký čas v hraní, vydali pár desek, ale v roce 1973 se definitivně rozešli. V roce 2002 se Manzarek a Krieger opět spojili pod názvem The Doors of the 21st Century, ovšem již bez původního bubeníka Johna Densmora, který je spolu s rodinou Jima Morrisona za užívání názvu „The Doors“ zažaloval. Z tohoto důvodu se kapela přejmenovala na Riders on the Storm a v roce 2008 na Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors.

Jim Morrison a Pamela Courson
Jim Morrison a Pamela Courson