Špilberku kraluje Shakespeare

Brno – Na jeviště brněnského hradu Špilberk se po roce opět vrací v pořadí už jedenáctý ročník shakespearovských slavností. Diváci se mohou těšit na tři premiéry, které byly nastudovány právě pro tuto příležitost, a nově také na dvě představení v angličtině. Slavnosti budou na Špilberku probíhat od 19. července do 17. srpna, zahajovací los tentokrát padl na jiskřivou komedii Oko za oko.

PROGRAM SLAVNOSTÍ NA ŠPILBERKU

19. a 20. 7. - Oko za oko - Niečo za niečo

22.-25. 7. - Jindřich IV.

27.-30. 7. - Veselé paničky windsorské

31. 7. a 1. 8. - Veselé paničky windsorské (na Farmě Bolka Polívky)

3. a 4. 8 - Romeo a Julie

16. 8. - Merry Wives of Windsor (GB Theatre Company)

17. 8. - As You Like It (GB Threatre Company)

Slovenský režisér Michal Vajdička přivezl méně známou, zato stále aktuální hru Oko za oko na Špilberk po deseti reprízách v Bratislavě. Jedná se o velmi nadčasové dílo, což podtrhla i současná hudba Mariána Rekovského a scéna Pavola Andraška. Shakespearova 39. hra se totiž dotýká otázek jako jak správně vést stát, kterou si neklade jen král dramatu, ale teď, krátce po volbách, i oba herecké tábory. Hra je totiž česko-slovenským projektem. „Politická kultura u nás i u vás je podobná, důležitá je morálka a té je nedostatek. Jde o to, nezneužívat funkci,“ přibližuje Vajdička.

Video Hra Jindřich IV.
video

Hra Jindřich IV.

Hra Jindřich IV.

2407

Reportáž Ley Surovcové

K inscenování zlákal režiséra i brilantní slovenský překlad Ľubomíra Feldeka, přesto hru podle něj přesněji vystihuje překlad „Něco za něco“ Martina Hilského, předního českého překladatele Shakespeara.

Dalšími premiérami slavností budou jediné Shakespearovo historické drama Jindřich IV. v režii Lucie Bělohradské a největší milostný příběh všech dob, Romeo a Julie. Letos poprvé proběhnou také dvě představení v angličtině, a to Jak se vám líbí (As You Like It) a Veselé paničky windsdorské (Merry Wives of Windsdor), které byly loňským nejžádanějším hitem.

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarším a největším open-air festivalem svého druhu v Evropě. Letos se odehrají od 24. června do 4. září v Praze, Brně, Ostravě, Olšanech a na Slovensku.

Jan Dolanský a Ladislav Mrkvička v inscenaci Jinřich IV.
Zdroj: Agentura Schok
Autor: Viktor Kronbauer