Vietnam v Praze přiblíží nové publikace

Praha – Pražané se s vietnamskou kulturou setkávají, většinou ale nemají šanci ji poznat blíže. To má změnit osm publikací, které vydalo Muzeum hlavního města Prahy a jež doplňují výstavu Vietnam v Praze. Knížky i výstava pojednávají nejen o jejich kultuře, ale i jazyku, hudbě nebo třeba kuchyni. Dnes žije v hlavním městě největší komunita Vietnamců pobývajících v České republice, přes osm tisíc.

Publikace byly vydány v rámci výstavy Vietnam v Praze, která probíhá na pražské Florenci. Ta má pomoci vzájemnému poznání, zaměřuje se hlavně na život vietnamské komunity v Praze.

Jak podotýká Eva Pechová z občanského sdružení Klub Hanoi, Vietnamci v Praze vypadají jako uzavřená komunita: „Tuto uzavřenost jsme asi způsobili my. Oni jsou ve Vietnamu zvyklí daleko více spolu komunikovat a mají pocit, že Češi s nimi nekomunikují, tak se raději baví jen sami mezi sebou.“

Video Knihy o Vietnamu
video

Knihy o Vietnamu

Knihy o Vietnamu

Jen v Praze žije přes osm tisíc Vietnamců, přesto toho o nich moc nevíme. Hlásají autoři výstavy Vietnam v Praze a zároveň i vydavatelé publikací, které se snaží spoustu otázek zodpovědět. Jaká je vietnamská kultura, jazyk nebo třeba kuchyně? Rozebereme s novinářem Nguyen Bao Ngoc a spoluautorkou výstavy Evou Pechovou.

Reportáž Jiřího Svobody

Knížky se snaží odpovědět na otázky například ohledně vietnamského jazyka, kultury nebo náboženských tradic. Vietnam do sebe vstřebal hodně čínských zvyků, které jsou společné pro velkou část Dálného východu, vietnamská komunita nám tak zprostředkovává nejenom vlastní kulturu, ale i dálněvýchodní tradice.

V současnosti to nemá vietnamská komunita v Česku jednoduché. Po roce 2000 k nám začali Vietnamci přijíždět z chudších oblastí jako dělníci do továren: „To přineslo veliké změny v komunitě, která dříve podnikala a teď začala vstřebávat tisíce a tisíce chudých Vietnamců, kteří přijeli zadluženi s neznalostí jazyka,“ vysvětluje Pechová.

Výstava Vietnam v Praze probíhá v Muzeu hlavního města Prahy do 12. září. Je první ze série výstav, které mají představit menšiny v Praze. Tou příští budou Romové.