Galerie o prázdninách patří dětem

Praha – Některé pražské galerie nabízejí v letních měsících vzdělávací a tvůrčí dílny, které mají v dětech i mladých lidech rozvíjet hravost a fantazii. Například pracovníci obrazárny Národní galerie kromě teoretických výkladů vytvářejí účastníkům projektů možnost volně interpretovat smysl obrazů praktickým způsobem – výtvarně či dramaticky, či dokonce s využitím elektronických médií. Vedle malířských děl se tvůrčí dílny zaměřují také na architekturu.

Vystavená umělecká díla v Národní galeriei se mladým návštěvníkům představují zcela netradičním způsobem. Jedním z příkladů je projekt oživení obrazu prostřednictvím zhotovení krátkých animovaných filmů. Malby holandských mistrů tak dětská představivost změní například na krvavý příběh.

Prázdninový program pro děti připravili i v galerii DOX. Dětští návštěvníci mohou poskládat obrázek ze života architekta Jana Kaplického nebo nakreslit vlastní návrhy budov inspirované stylem slavného architekta.

„Je důležité, aby to bylo nějakým způsobem interaktivní, aby se děti do toho programu zapojily, aby jenom neseděly a neposlouchaly něco jako ve škole,“ vysvětluje lektorka Linda Skotáková. Všechny programy galerie nabízí v českém, anglickém, německém, italském, španělském a norském jazyce. Lektory jsou povětšinou absolventi a studenti pedagogických a uměleckých škol. Programy navazují na Rámcové vzdělávací programy, platné pro ZŠ a SŠ.