Bregović chodil po Vltavě

Praha – Na ponton mezi mostem Legií a Karlovým se včera večer se svým řízným orchestrem nastěhoval Goran Bregović. Vystoupení slavného hudebníka a skladatele, původem ze Sarajeva, sledovali diváci z lodiček a lodí na řece, většina jich ale stála na březích Vltavy a na pražských mostech. Zhruba v polovině koncertu se na barevném jevišti ozářeném mnoha světly překvapivě objevil Karel Gott, který zazpíval své hity Mistrál a Má první láska se dnes vdává.

Zhruba dvaapůlhodinový koncert plný vášnivé i melancholické hudby konaný v rámci festivalu Praha - Sen letní noci nabídl dechovku, mužský sbor i smyčcovým kvartet. Show, kterou sledovaly desítky tisíc lidí, zakončil velký ohňostroj.

Šedesátiletý Bregović mimo jiné představil vedle starších písní druhou část své nahrávky Alkohol s názvem Champagne, následovníka předchozí části Šljivovica (Slivovice). Na závěr vyvolal nadšení svým hitem s názvem Kalašnikov.

Video Rozhovor s Vesem Djoremem a Janou Osbornovou
video

Rozhovor s Vesem Djoremem a Janou Osbornovou

Rozhovor s Vesem Djoremem a Janou Osbornovou

uk:27.7.2010

Reportáž Petra Viziny

Bregović o své „vodní“ premiéře

0„Svého času jsem byl jakousi hvězdou, ale dnes už se snažím stát mimo mainstream. Chci být svůj, ne v nějakém hlavním proudu. (…) Koncert na vodě jsem nikdy nehrál a myslím, že nejsem sám. Bude to neobvyklé.“

Během vystoupení organizátoři rozdávali růže, atmosféru happeningu navíc umocňovaly osvětlené lodě plující po Vltavě a vypouštěné lampiony. Stejně jako loni v září na pražském Staroměstském náměstí měli zájemci o Bregovičovo vystoupení vstup zdarma.

Přímo od hladiny řeky koncert sledovali majitelé soukromých motorových plavidel nebo lidé na pronajatých šlapadlech, lodičkách i velkých lodí, kvůli kterým byla komora Mánes otevřena po celý den a na jejichž palubách se i pilo a tančilo.

Mezi pontonem a mostem Legií byly umístěny kotevní bóje propojené lany, které sloužily k ukotvení především malých lodiček, šlapadel a menších motorových plavidel.