Režisér Loach převzal na LFŠ Výroční cenu filmových klubů

Uherské Hradiště - Legendární britský filmový režisér Ken Loach převzal dnes v Uherském Hradišti od slovenského sportovního komentátora Karla Poláka Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Loach do města přijel na Letní filmovou školu, kde uvedl několik svých snímků a o své tvorbě besedoval s návštěvníky festivalu. Největší nesoutěžní filmová přehlídka v Česku potrvá do neděle.

Loach často cestuje na velké festivaly, menší akce, jakou je bezesporu i Letní filmová škola, bere jako výhodu. „Jsou tady různé diskuse, ať už o filmu či o čemkoli jiném. Je to mnohem otevřenější. Tady nejde o obchod, ale skutečně o diskusi. Jsem připraven i na to, že lidé budou mít jiné názory než já a že budou proti mým názorům vystupovat,“ poznamenal Loach.

Loach o filmových klubech

„V současnosti, kdy je film průmyslem, tak filmové kluby a nezávislá a artová kina jsou ta místa, která udržují při životě další aspekty filmu, které by jinak zašly.“

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Ocenění Asociace českých filmových klubů si prý velmi váží, i když, jak podotkl, kvůli ocenění nikdy nepracoval. "Ocenění z velkého festivalu má velkou hodnotu pro film jako takový. Poté se snáz umísťuje do kin, distributoři si jej podle toho vybírají. Filmové kluby považuji za nesmírně důležité pro filmovou kulturu jako takovou,“ myslí si režisér.

Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. Tvůrce s výrazně levicovými názory a silným sociálním cítěním ve svých pronikavých tragikomických dramatech představuje postavy ze slabších sociálních vrstev, které při hledání zaměstnání i v lidské důstojnosti leckdy překračují zákony. Slavného režiséra návštěvníci festivalu v Uherském Hradišti mohli dnes vidět hned pětkrát, a to když v kině uváděl čtyři své snímky (Sladkých šestnáct, Něžný polibek, Výhybkáři, Hledá se Eric) a poté při besedě.

Ken Loach je jedním z nejoceňovanějších světových režisérů - ve výčtu jeho více než 60 cen nechybí Zlatá palma z festivalu v Cannes (2006, za film Zvedá se vítr), ceny z prestižních festivalů v Benátkách či v Berlíně nebo Evropská filmová cena za celoživotní přínos kinematografii. Kromě filmů uvedených na LFŠ Loach dále natočil filmy, jako třeba Kes (1970), Tajné složky (1990), Země a svoboda (1995), Jmenuji se Joe (1998) nebo Chléb a růže (2000).