V galerii Hollar skládají studenti poklonu profesoru Sklenářovi

Praha - Dvaadvacet bývalých studentů výtvarníka Zdeňka Sklenáře zahájilo výstavu, která má připomenout učitelovu osobnost. V pražské galerii Hollar jsou k vidění malby, grafiky a ilustrace, které jeho studenti během let vytvořili. Známý ilustrátor Řeckých bájí a pověstí se pro mnohé ze svých studentů stal celoživotním guru. Výstava bude otevřena do 22. srpna.

Centrálním obrazem výstavy je společná malba, na které se v sedmdesátých letech Sklenářovi studenti podíleli. Obraz odkazuje k profesorově zálibě v manýrismu. Právě proto je až nápadně podobný známé malbě Rudolfa II. od Giuseppe Arcimbolda. Obraz prý vznikl při bouřlivé oslavě, kdy profesor Sklenář slavil šedesátiny. Obraz vznikl během jednoho dne. V duchu Sklenářových zálib se nesla i vernisáž, která připomněla výtvarníkovo nadšení pro čínskou kulturu.

Podle jeho studentů byla jeho pedagogická metoda prostá, spočívala totiž ve vytvoření vzájemné důvěry. Byl prý nesmírně tolerantní a nikdy nevnucoval svoje vidění reality. Jde o několikátou výstavu, kterou studenti na počest Sklenáře připravili. Ta letošní má ale navíc připomínat i sté výročí od jeho narození. Výtvarníci chtějí ve společných výstavách pokračovat.

Zdeněk Sklenář
Zdeněk Sklenář