Židovské kultuře patří Třebíč

Třebíč – Ve čtvrtek večer začal v třebíčské Zadní synagoze sedmý ročník židovského festivalu. Až do sobotního večera nabídne návštěvníkům třebíčských židovských památek nabitý program plný divadel, koncertů, přednášek nebo dokumentárních filmů. Letošní ročník zahájila přednáška Ivy Steinové o symbolice židovských náhrobků a vystoupení taneční skupiny Yocheved. Festivalu se neúčastní jeho patron – herec a režisér Arnošt Goldflam, který v době konání akce natáčí.

„Na programu je velká spousta koncertů divadelních představení, přednášek, různých dokumentů, tedy velice bohatý program,“ láká do Třebíče za pořadatele festivalu Ivana Řídká z městského kulturního střediska. Dva své dokumentární filmy s tematikou holocaustu například na festivalu představí novinář a scenárista Stanislav Motl.

Divákům je promítne, poutavým způsobem popíše okolnosti natáčení a na závěr je připraven se zájemci besedovat. Ve čtvrtek seznámil publikum se snímkem Živý mrtvý. „Je to nejdrsnější výpověď na téma holocaust, jakou jsem kdy slyšel, přestože tou tematikou žiji od dětství. Jezdím s tím po školách a zvláštní je, že i 14-15letí puberťáci jsou u toho jako zařezaní,“ dodává Motl.

Letošní programovou novinkou bude divadelní představení O královně Ester v podání dětského divadelního souboru Feigele při Židovské obci v Praze. Lidé se mohou také zúčastnit výuky židovských tanců.

Sedmým ročníkem Třebíčského židovského festivalu ožije celá čtvrť Zámostí, zapsaná na seznamu UNESCO. Festival potrvá do 31. července.

Festival židovské kultury
Festival židovské kultury