Milenci z Verony hostují na Hradě

Praha - V sobotu a v neděli ožije venkovní jeviště Nejvyššího purkrabství Pražského hradu tragédií veronských milenců. Ostravské nastudování hry Romeo a Julie se na pražské scéně hraje jen tři dny, v pražské premiéře bylo uvedeno v pátek večer v rámci Letních shakespearovských slavností. „Nesnažíme se zbůhdarma o nějakou modernu. Snažili jsme se hru pochopit a uchopit tak, jak je napsána, a hledali jsme, co by mohli řešit dnešní lidé,“ zve na inscenaci Tereza Dočkalová, která hraje Julii.

Jednu z nejslavnějších Shakespearových her nastudoval pro Letní shakespearovské slavnosti režisér Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Pavel Šimák. Poprvé ji diváci mohli vidět v areálu Slezskoostravského hradu, kde 21. července zahajovala ostravskou část shakespearovských slavností.

„Shakespeare je tak dobrý a zůstává pro nás geniálním autorem, protože vyhmátnul podstatu lidských životů. Já vždycky říkám, že Romeo a Julie je o životě a lásce. My Shakespeara hrajeme klasicky v tom smyslu, že jdeme právě k podstatě, byť scéna a herectví jsou moderní,“ říká o inscenaci Pavel Šimák.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Do role Romea obsadil brněnského rodáka Marka Holého, známého z pražského Divadla Na Fidlovačce. „Škrtalo se hodně, a to z toho důvodu, že hrajeme venku. Je to jiné představení, jiná práce než na divadle,“ uvedl s tím, že shakespearovské slavnosti jsou pro něho další zkušeností a také zpestřením herecké práce.

Chůvu si zahrála pražská herečka Jitka Smutná, Merkucia Jan Hájek, nositel Ceny Thálie pro mladé umělce do 33 let. V dalších rolích se objeví Stanislav Šárský, Jan Fišar nebo Jiří Sedláček.

2Od 3. do 11. srpna se na jeviště Nejvyššího purkrabství vrátí repríza slovensko-české inscenace Macbeth. Jako Lady Macbeth vystoupí Veronika Freimanová, Macbetha ztvární slovenský herec Milan Ondrík, jako jeho protivník Macduff se představí Ladislav Frej. V pátek třináctého srpna a o den později bude pražská scéna patřit také britskému souboru GB Theatre Company. Vystoupí 13. a 14. srpna s nově nastudovanými hrami Merry Wives of Windsor a As You Like It. Britský soubor zahraje i v Ostravě (11. 8.) a své krátké turné po České republice završí v Brně (16. a 17. 8.). Shakespearovské slavnosti zakončí 4. září v Praze derniéra hry Jindřich IV.