Na ředitele NG Besser nezapomněl. Jmenuje ho do konce srpna

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) v úterý dopoledne zahájí první kolo jednání o budoucnosti Národní galerie. Jednání skončí v závěru srpna jmenováním nového ředitele NG. Galerii vede od roku 1999 Milan Knížák, předchozí ministr kultury Václav Riedlbauch vyhlásil na jaře na tento post výběrové řízení, vítěze však nejmenoval a rozhodnutí nechal na svém nástupci.

Besser si v úterý nejdříve vyslechne názory Mileny Bartlové z Filozofické fakulty Masarykovy university v Brně a ředitelky organizace Otevřená společnost Marty Smolíkové, odpoledne bude diskutovat s děkanem pražské filozofické fakulty Michalem Stehlíkem. Všichni tři byli členy komise, která na jaře letošního roku vybírala nového ředitele Národní galerie.

Předchozí ministr Václav Riedlbauch uspořádal výběrové řízení na nového ředitele NG a mezinárodní výběrová komise určila jako kandidáta historika umění Jiřího Fajta. Riedlbauch však rozhodnutí přenechal svému nástupci a doporučil mu tři jména. Vedle Fajta jsou to ještě současný ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný a ekonom Vladimír Rösel.