Poslouchejte varhany

Praha – V bazilice sv. Jakuba na Starém Městě začíná patnáctý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. První koncert bude patřit světově uznávanému americko-britskému varhaníkovi Johnu Scottovi. Do 23. září navštíví přehlídku přední varhaníci ze Spojených států, Japonska, Francie i Slovenska a samozřejmě i České republiky. Sérii osmi koncertních večerů uzavře Američan James Kibbie.

Tématem tohoto ročníku je tvorba českého varhaníka a skladatele Jiřího Ropka, jemuž je letos festival věnován. Posluchači se mohou těšit nejen na jeho hudební kompozice, ale i na skladby Johanna Sebastiana Bacha, který většinu své tvorby napsal právě pro varhany. Největší pražské varhany rozezní ale i ukázky z tvorby Josefa Bohuslava Foerstera, Roberta Schumanna nebo Césara Franca.

Vystoupí i uznávaní čeští varhaníci včetně Ireny Chřibkové, titulární varhanice u sv. Jakuba. Právě ona založila Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany), které kromě Mezinárodního varhanního festivalu pořádá i další pravidelné hudební cykly: Podzimní varhanní pondělky, Vánoční a Velikonoční koncerty.

Koncerty v bazilice sv. Jakuba začínají vždy od 19:00. Sledovat varhaníky při hře publiku umožní projekce na plátno.

Bazilika sv. Jakuba (Praha)
Bazilika sv. Jakuba (Praha)