Škrty v rozpočtu neblaze dopadají na kulturu

Praha - Kvůli plánovaným škrtům ve státním rozpočtu lidé zaplatí víc peněz za vstupné v muzeích a galeriích, sníží se počet výstav a zaniknou menší kulturní projekty. Šetřit budou muset příspěvkové organizace ministerstva i subjekty, které jsou závislé na státních dotacích. Národní galerie například zruší zvýhodněné vstupné, Národní muzeum bude muset snížit počet výstav a omezí nákup sbírkových předmětů.

Výdaje ministerstva kultury na rok 2010 měly být podle zákona o státním rozpočtu 8,2 miliardy korun. Výdaje na kulturu mají klesat i v příštím roce. Ministr kultury Jiří Besser při svém nástupu na ministerstvo prohlásil, že nechce šetřit na takzvané živé kultuře, zdroje chce hledat především uvnitř úřadu, na provozních výdajích. To znamená, že se nebudou přijímat noví zaměstnanci, možná se bude propouštět a klesnou platy.

Národní galerie na přechodnou dobu zruší některé zvýhodněné ceny. Zřejmě klesnou i platy, někteří zaměstnanci přijdou o práci nebo jim bude zkrácen úvazek.

Národní muzeum počítá s menším počtem výstav a omezením nákupu sbírek. Na škrty se podle vedoucí ekonomického úseku NM Mariky Bártové muzeum připravuje už od května. Počítají se snížením dotací odhadem o pětinu. A platová i personální opatření budou podobná jako u NG.

O budoucnost svých projektů se bojí také menší divadla, literární časopisy, nakladatelství a pořadatelé festivalů alternativní kultury seskupení v Iniciativu pro podporu živého umění Za Česko kulturní. V červnu ministerstvo rozhodlo o dočasném zastavení vyplácení grantů na již schválené projekty, dodnes není jasné, kdy a jestli dotace obnoví.