Sochá celé Vrchlabí

Vrchlabí – V neděli začal v podkrkonošském Vrchlabí čtvrtý ročník sochařského sympozia. Na čtrnáct dní se zde pod širým nebem setkávají amatérští sochaři s minimálními zkušenostmi i zkušení umělci nejen z České republiky - letošní sympozium se odehraje především ve znamení spolupráce s Polskem. Vytvořená díla zůstanou ve Vrchlabí, jejich vznik mohou lidé sledovat v areálu zámecké kaple a sochání si i sami vyzkoušet.

„Jsou tu profesionálové, ale i lidé, které to prostě baví, jsou ochotni tu strávit dva týdny svého času pro dobrý účel,“ dodává pravidelný účastník sympozia, Čechoameričan Robert Aleger. Ve Spojených státech spolupracoval při restaurování Bílého domu, ve Vrchlabí připravuje sochu s latinským názvem Quo vadis.

Někteří účastníci ale ještě nemají jasno, co z opracování dřeva nebo pískovce vznikne. „Využívám původního tvaru kamene, nesnažím se do něj nacpat nějakou svou představu, ale spíše využít to, k čemu mě nevadí,“ říká například organizátorka sympozia Vendula Peřinová.

Tesání do kamene nebo dřeva si mohou vyzkoušet také návštěvníci. Pořadatelé jim během festivalu nabízí sochařskou dílnu pro dospělé i workshopy pro děti. „Půjde o tvorbu z hlíny, kamene, drátkování a jiné výtvarné techniky,“ doplnila Lenka Vričanová, ředitelka Kulturního domu Střelnice, který spolu s uměleckou skupinou Kakocuco sochařský festival pořádá.

Svá díla představí profesionální i amatérští sochaři 21. srpna. Většina jejich děl ozdobí centrum Vrchlabí.

Sochařské sympozium ve Vrchlabí
Sochařské sympozium ve Vrchlabí