Letní Letná 2010: putyka i erotika

Praha – Přesně za týden startuje v pražských Letenských sadech festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Od 18. do 31. srpna se na něm předvedou české i zahraniční soubory v bezmála osmdesáti představeních. Sedmý ročník zahájí Burnt Out Punks, punkový skandinávský cirkus, který kombinuje akrobacii a živou hudbu se svérázným klaunstvím, ohňovou show i tancem. Vstup je zdarma podobně jako na tradiční koncert České televize, hlavního mediálního partnera festivalu. 28. srpna zahraje v Letenském parku Laura a její tygři s dětským sborem Koťata.

K zahraničním lákadlům bude určitě patřit představení Daniela Gulka, divadelníka, akrobata a klauna, kterého české publikum už dobře zná. Přední postava francouzského cirkusu přijede na Letnou se svým souboremCahin Caha a zbrusu novým programem REV. Vytvořil jej pro šest herců – akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku – a odehrává se ve snu. „Na rozdíl od naší západní civilizace většina jiných kultur a společností poznala skrytý vliv snů – bublin, které se dostávají na povrch ze světa nevědomí, aby osvětlily skryté struktury naší reality,“ uvádí k představení Gulko. 

Představení zavede diváky na cestu, kde se snoubí přízračné sny, mystické obrazy, cirkusová magie a dovednosti s hlubším filosofickým poselstvím. Svým typickým způsobem si hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými, oblými věcmi a slovem revoluce. Základ scény tvoří devět kovových postelí, které vytváří na jevišti důmyslné konstrukce, minipódia, podstavce či věže. Herci v představení používají balancující koule, nafukovací míče, kola, vertikální tyče, pneumatiky z nákladních aut nebo obruče.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Reportáž Petra Viziny

Zpr23-11.8.10

Telefonát Petra Viziny

Daniel Gulko hostoval na Letní Letné několikrát. Na festival se po loňském vyprodaném hostování vrací také francouzský soubor Atelier Lefeuvre & André, který tvoří dva bývalí členové proslulých Cirque O a Que-Cir-Que. "Před rokem se oba vtělili do rolí bláznivých zahradníků ve zvláštním stanu - skleníku a rozesmáli stovky návštěvníků. Nyní se v novém celovečerním představení Bricolage Erotique vydávají s nevinností sobě vlastní na cestu poznání erotiky, svých těl, života a smyslnosti. A ničeho se přitom nebojí," představuje program souboru Jiří Turek, ředitel a dramaturg festivalu.

Didier André a Jean-Paul Lefeuvre, svérázní herci a klauni, svedou diváky svými nejsilnějšími zbraněmi: humorem, nezaměnitelnou poetikou, absurditou i cirkusovým mistrovstvím. „Nečekejte nic vulgárního či zvráceného. V našich rukou struny, závěsy, židle, prkna i balony evokují sny o ladných křivkách, liniích a dalších tělesných rysech. A nemyslete si nic špatného o tom, co se domníváte, že vidíte. Můžete se totiž mýlit,“ uvádí tvůrci.

Žádným nováčkem na Letné nebude ani představení La Putyka. Do úspěšného divadelního projektu zapojil Rostislav Novák a režijní tandem SKUTR herce, tanečníky, muzikanty i sportovce. V hospodském novém cirkuse dojde na akrobatické skoky na trampolíně, bojové umění wu-shum retro, kolečkové brusle i triky s gymnastickými balony pro koňské pólo.

Poznat novocirkusové umění mohou i návštěvníci – pořadatelé pro zájemce letos připravili mimo jiné dva workshopy: akrobacii na visutých hrazdách, kterou vedou zkušení lektoři divadelního souboru Décalages - divadlo v pohybu, a tvůrčí dílnu ekvilibristy a performera Daniela Gulka. Kreativně mohou trávit svůj volný čas díky Letní Letné i děti, které se přihlásí do festivalové školy Letní Letňák. A pro ty, kteří se chtějí nejen něco naučit, ale i něco předvést, je určena open stage.

Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique
Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique
Více fotek
  • Atelier Lefeuvre & André / Bricolage Erotique zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186169.jpg
  • La Putyka zdroj: Skutr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1337/133670.jpg
  • Daniel Gulko & Cahin Caha / REV zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186174.jpg
  • Letní Letná autor: Karel Cudlín, zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186178.jpg
  • Daniel Gulko & Cahin Caha / REV zdroj: Letní Letná http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1862/186175.jpg