Curyšský filmový festival ocení Formana

Curych - Americký režisér českého původu Miloš Forman se stane letošním držitelem čestné ceny curyšského filmového festivalu, který se v největším švýcarském městě uskuteční od 23. září do 3. října. Osmasedmdesátiletý filmař bude oceněn za celoživotní dílo. Na festivalu bude rovněž uveden Formanův nejnovější film Dobře placená procházka, který měl v České republice světovou premiéru už loni.

Kromě toho švýcarští organizátoři chystají retrospektivu Formanových nejvýznačnějších děl, mezi něž patří oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus. Na soutěžním festivalu má být rovněž promítnuto 60 nových filmů z celého světa.

Loni byla čestná cena curyšského festivalu udělena režisérovi Romanu Polanskému. Francouzský filmař polského původu si však nemohl ocenění osobně převzít, protože po příletu do Curychu byl zatčen na základě amerického zatykače. Americká justice Polanského viní z toho, že měl v 70. letech v USA sex s nezletilou dívkou. Švýcarsko režiséra Spojeným státům nakonec nevydalo a po mnohaměsíčním domácím vězení jej v červenci pustilo na svobodu.