David Lynch jako fotograf i zpěvák

Praha - Kultovní americký režisér David Lynch proslul i v Česku jako autor filmů Městečko Twin Peaks nebo Modrý samet. Nový projekt představuje Davida Lynche nejen jako filmaře, ale také jako fotografa a zpěváka. Posmutnělé album plné zvučných jmen pod názvem Dark Night of The Soul zachycuje v půvabných, melancholických písních potemnělé rozpoložení duše. V třinácti písních zní hlasy výjimečných zpěváků: Franka Blacka z kapely Pixies, Iggyho Popa, zpěvaček Suzan Vega nebo Niny Perssonové ze skupiny Cardigans.

Hudební část alba vytvořil zvukový všeuměl a producent, který si říká Danger Mouse, společně se zpěvákem Markem Linkousem. Deska Dark Night of The Soul má ale i silnou vizuální část: Stostránkovou knihou fotografií a videoklipy ji doprovodil režisér David Lynch.

„Mně se ten nápad líbil. Že budu poslouchat hudbu a to, co se mi přitom vybaví, zachytím na fotkách. Žertoval jsem, jestli nemám na desce taky zpívat. Nakonec se můj hlas objeví ve dvou písních,“ komentoval dílo David Lynch. 

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

„Shodou okolností jsme Mark, já i zpěváci na desce fanoušky temnější hudby. Lidi ji někdy považují za depresivní nebo alespoň melancholickou,“ dodává Danger Mouse.

Vydání alba přitom provázely komplikace. Tvůrci se nedohodli s firmou, a tak zprvu sami vydali jen knihu s prázdným cédéčkem, na které si každý mohl vypálit album volně ke stažení z internetu.

Po roce a půl deska nakonec vychází oficiálně. Její posmutnělá nálada je o to působivější, že se vydání alba nedožili dva z těch, kteří na něm hrají. Zpěvák Mark Linkous, který byl hlavním autorem desky, a písničkář Vic Chestnutt.

Dark Night of The Soul
Dark Night of The Soul
Více fotek
  • Dark Night of The Soul autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187823.jpg
  • Dark Night of The Soul autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187820.jpg