Režisér Barabáš si opět odnáší hlavní cenu z horolezeckého filmového festivalu

Teplice nad Metují (Náchodsko) - Slovenský snímek Mongolsko - Ve stínu Čingischána režiséra Pavola Barabáše získal hlavní cenu 27. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují. Porotci letos nejlepší snímek vybírali ze 32 filmů od tvůrců z devíti zemí. Režisér Barabáš si ceny z teplického festivalu v posledních letech odváží pravidelně. Hlavní cenu festivalu získal již v letech 2002, 2003 a 2008, loni obdržel diváckou cenu. Letos zvítězil s hodinovým snímkem, jenž ukazuje dobrodružné putování nehostinnou přírodou mimo obvyklé cesty Mongolska.

Cenu diváků a cenu za nejlepší horolezecký film letos dostal americký snímek Sám ve stěně režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena. Pojednává o volném sólovém lezení bez jištění na vysoké horské stěny. Konkrétně zachycuje výstup na 600 metrů vysokou stěnu Halfdome v Yosemitském národním parku v Kalifornii na západě Spojených států. 

Nejlepším dokumentem porotci vyhlásili slovenský Tat Tvam Asi režisérského dua Stanislavy Bariakové a Juraje Jedináka o dvou cyklistech zdolávajících Himaláje. Cenu partnera festivalu, firmy Hudy Sport, si odnesl brazilský snímek Mezi námi režiséra Erica Grigorovského. Jde o animovaný film o dívce, která se sama ocitla v pralese. Cenu města Police nad Metují dostal český film Otakara Štěrby Nemocnice na kraji světa o působení humanitárního týmu v horách Pákistánu. 

Teplický festival nenabídl pouze filmové projekce. Návštěvníky také čekala výstava fotografií, besedy a koncerty. Součástí programu byly i sportovní aktivity. 

Teplickou přehlídku založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Před několika lety pořadatelé umožnili účast na přehlídce nejen čistě horolezeckým filmům, podmínkou zůstává, že snímek musí zachycovat aktivní sport v přírodě.

Sám ve stěně - snímek režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena
Sám ve stěně - snímek režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena
Více fotek
  • Sám ve stěně - snímek režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena zdroj: www.thaipr.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1904/190376.jpg
  • Sám ve stěně - snímek režisérů Petera Mortimera a Nicka Rosena zdroj: www.chestnutmtnproductions.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1904/190377.jpg