Kino Atlas ožívá a přináší MANIFESTO

Praha - Nový distribuční projekt MANIFESTO (ozvěny světových filmových festivalů) začíná v hlavním městě 2. září a v metropoli potrvá do 8. září. Jiří Králík, ředitel distribuční společnosti 35 mm Hollywood Classic Entertainment a umělecký ředitel pražského kina Atlas připravil projekt, který by měl nabídnout vybraným českým kinům a divákům uvedení kolekce tzv. „festivalových hitů“ v exkluzivní předpremiéře a ve formě putovního minifestivalu v rámci krátkého časového úseku – jednoho týdne. MANIFESTO se bude postupně každý týden konat v sedmi regionech (vždy dva kraje), v každém z nich jen v omezeném počtu kin, které jsou schopné a ochotné tento minifestival úspěšně zvládnout.

„V současné době dochází k zásadnější diferenciaci mezi tzv. festivalovou distribucí a klasickou distribuční nabídkou stálých kin. Je paradoxní, že dobrých a úspěšných festivalových filmů je čím dál víc, většina z nich se bohužel nedostává do širší distribuce a vidí je jen festivaloví návštěvníci. V poslední době se tak česká kina stále více spoléhají jen na osvědčené komerční tituly, především 3D filmy, které se letos staly velkou módou a atrakcí. Zásadní distribuční změnu chce přinést právě nový projekt MANIFESTO, který vychází právě z pozitivního festivalového efektu a dává vybraným kinům unikátní možnost v předpremiéře a festivalovém balení nabídnout divákům kvalitní filmy, které jsou masově navštěvované na velkých filmových festivalech,“ objasňuje Jiří Králík.   

Festival je orientován na běžného diváka a tomu je podřízena i strategie výběru jednotlivých titulů – každý z nich zastupuje jiný žánr i formu a je také prioritně určen jiné cílové skupině. A právě tato pestrost a kvalita nabídky by měla přispět i k většímu a širšímu diváckému zájmu. Organizátoři chtějí pořádat MANIFESTO minimálně dvakrát do roka a aktivně spolupracovat i s jinými distributory. 

Prozatím se uvažuje o dvou obdobích, kdy je možné takovou akci uspořádat – v podzimní části hodlají organizátoři čerpat z festivalu v Cannes, Berlína, Sundance a navázat na úspěšné uvedení v rámci MFF Karlovy Vary, v jarní části pak z festivalů v Benátkách, Torontu nebo z výsledků výročních cen filmových akademií (např. BAFTA, OSCAR…) a navázat na FEBIOFEST.  

Termíny MANIFESTA 01:

1. týden: Praha a Středočeský kraj (2. - 8. 9.)

2. týden: Ústecký a Liberecký kraj (9. - 15. 9.)

3. týden: Královéhradecký a Pardubický kraj (16. - 22. 9.)

4. týden: Olomoucký a Moravskoslezský kraj (23. - 29. 9.)

5. týden: Zlínský a Jihomoravský kraj (30. 9. - 6. 10.)

6. týden: Vysočina a Jihočeský kraj (7. - 13. 10.)

7. týden : Plzeňský a Karlovarský kraj (14. - 20. 10.)

V každém z těchto regionů proběhne přehlídka v sedmi až osmi nejvýznamnějších městech.