Cenu Knižního klubu získal David Jan Novotný

Praha - Literární cenu Knižního klubu pro dosud nevydané dílo letos získal David Jan Novotný za román z prostředí pražské židovské komunity nazvaný Sidra Noach. Nakladatelství knihu nyní vydalo a autora odměnilo částkou 100 000 korun. V letošním ročníku se sešlo celkem 74 rukopisů od 40 autorů a 34 autorek. Vedle vítězné knihy Davida Jana Novotného ocenila porota a k vydání doporučila také rukopis Jana Rybáře Čtvrtá kostka, historický příběh z rudolfinské Prahy s podtitulem renesanční detektivka. Kniha vyjde v říjnu 2010.

V knize Sidra Noach se nechal Novotný inspirovat povodněmi v Praze v roce 2002. V jeho fantazii dosáhly mnohem větších rozměrů - stovky lidí přišly o své domovy, tisíce bylo nutno evakuovat ze zatopených oblastí. Své byty museli opustit také židé z Josefova. Deset mužů se tak sešlo v židovském penzionátu pana Reicha na Vinohradech, kniha pak sleduje jejich osudy, příběhy a historky. 

„Tímto oceněním jsem potěšen. Kdybych měl upřesnit, z čeho jsem vycházel, tak v knize je dost skutečných příběhů, ale i fabulovaných. Například já sám jsem byl v roce 2002 evakuován, i když do Josefova pak voda nedošla, museli jsme jít na kopec, kde jsme přežívali a čekali. Pak jsme ze sklepů vše vyházeli, ani jsme se raději nekoukali, co se všechno zničilo. Ale důležité je, že jsme přežili,“ poodhalil inspirační situaci spisovatel.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

Nakladatelství Knižní klub knihu přibližuje slovy: „Spolu s příběhy se opět odkrývá zloba, nesmyslnost, absurdita neblahých minulých režimů, jež pronásledovaly hlavně židy. Trpké, ale přesto až neuvěřitelně komicky vyznívající osobní historie nám prozaik David Jan Novotný předává vlastní i sdílenou zkušeností. Zná současný židovský svět Prahy, jeho prostředí, jazyk, zvyklosti a obřady. Příběhy, které vypráví laskavě, s charakteristickým ironickým humorem, získávají v jeho podání moudrost dávných biblických poučení i jistou smířlivost poznání, jež přesahuje celé generace. Už šedesát let jsem tu neměl být. Kde jste vy, kde jsem já? A kde jsou ostatní?“

David Jan Novotný

je vysokoškolský pedagog, spisovatel, scenárista a publicista. Po maturitě prošel dělnickými profesemi, po absolvování FAMU (obor scenáristika a dramaturgie) nastoupil jako scenárista Filmového studia Barrandov.

Roku 1990 byl přijat jako odborný asistent na FAMU, kde byl roku 1997 jmenován docentem a v roce 2001 profesorem. Působí rovněž na katedře žurnalistiky FSV UK a v letech 2004 až 2007 byl prvním rektorem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Od roku 2008 přednáší na Literární akademii Josefa Škvoreckého.