Víkend na Hradě: prohlédnout, ochutnat, očichat

Praha – Masarykův včelín nebo „rybník“ Rudolfa II. si budou moci prohlédnout návštěvníci, kteří o víkendu zamíří na Pražský hrad. V sobotu i v neděli budou vůbec poprvé zpřístupněny veřejnosti tzv. produkční zahrady, které slouží jako zázemí hradních zahradníků. Pro výzdobu při protokolárních akcích zde pěstují 72 druhů okrasných rostlin. Akce je spojena s pátým ročníkem Vinobraní na Pražském hradě.

V produkčních zahradách budou mít návštěvníci mimořádnou možnost vidět moderní skleníky plné orchidejí (3 000 kusů), anthurií (1 500) či různobarevných gerber (1 100 kusů). „Prohlédnout i očichat, protože velmi pěkně voní, si mohou například orchidej catlea, která je choulostivá a náročná na péči, takže v bytě se téměř pěstovat nedá,“ připojil tip Vladimír Šeba, vedoucí oddělení skleníkového hospodářství na Hradě.

Kromě květin si budou lidé moci prohlédnout i jindy nepřístupné objekty, například historický Masarykův včelín. „Myšlenku na vybudování včelína si prezident přivezl z dovolené na Slovensku. Jeho vybudováním pověřil zahradního architekta Josipa Plečnika a ten ze Slovenska povolal řemeslníky, kteří pracovali i na originálu,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Včelín je dodnes plně funkční, med z něho se stáčí a prodává.

Zajímavostí produkčních zahrad je i vodní nádrž z rudolfinské doby. „Říkáme jí Rudolfův rybník,“ prozradil Velíšek, „Rudolf II. ho opravdu založil, ke své potěše i z praktických důvodů. Na Hradě, kde byla spousta dřevostaveb, fungoval také jako požární nádrž.“

Produkční zahrady budou otevřeny 4. a 5. září od 10:00 do 15:00 hodin. V sobotu první návštěvníky pozdraví manželka prezidenta Livia Klausová. Přístup do zahrad bude bránou za Jízdárnou Pražského hradu, vstup je zdarma. Prohlídka proběhne ve skupinách po 25 lidech v doprovodu průvodce a vojáka Hradní stráže a potrvá 30 až 40 minut. Prohlídka:

 • Okrasná část produkčních zahrad s plně funkčním včelínem, který v roce 1934 postavil pro T. G. Masaryka architekt Josip Plečnik.
 • Vlastní produkční zahrady se třemi různě vytápěnými skleníky, včetně skleníku tropického s 3 000 orchidejemi.
 • Vodní nádrž z doby Rudolfa II. jako výrazný krajinotvorný prvek v okrasné části produkčních zahrad).
 • Prohlídka také nabídne neznámé pohledy na dům, ve kterém bydlí prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií; na katedrálu sv. Víta; na budovy v okolí Hradčanského náměstí či Loretu.

Na nadcházející víkend připravila Správa Pražského hradu také pátý ročník Vinobraní. Pěstování vína na Hradě se datuje od dob svatého Václava. Novodobou tradici pak ve dvacátých letech oživil architekt Josip Plečnik. Návštěvníci víkendového vinobraní budou mít mimo jiné možnost ochutnat čerstvou hroznovou šťávu vylisovanou na replice historického lisu. Ochutnávku jim zpestří cimbálová muzika nebo šermířské vystoupení.

Akce se koná v Královské zahradě a Míčovně Pražského hradu od 11:00 do 17:00 hodin. Vstup zdarma.

0

 • lisování hroznového vína na replice historického lisu
 • ochutnávka burčáku a čerstvě vylisované šťávy z hroznů
 • ukázky ohýbání sudů, bednění dna, soutěž v sestavení sudu
 • řemeslné stánky, ukázka výroby proutěných košů
 • výstava krojů a krojových součástí
 • soutěže pro děti v areálu Pražského hradu (v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu)
 • Salón tichých vín v Míčovně Pražského hradu (zvláštní vstupné)
 • kulturní program: folklorní soubor Hradišťánek, cimbálové muziky Sudovjan a Cifra, šermířská skupina Dominik.
Pohled na Prahu ze zahrad Pražského hradu
Pohled na Prahu ze zahrad Pražského hradu
Více fotek
 • Pohled na Prahu ze zahrad Pražského hradu zdroj: Správa Pražského hradu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1917/191660.jpg
 • Hrozny zdroj: holidays.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1885/188436.jpg