Vyprávěj 1973-78: Barevný seriál o šedivé době

Praha – Sedmdesátá léta byla dobou normalizace, levné pivo a rohlíky a televizní zábava měly lidi uchlácholit, že vše je v pořádku a nic hrozného se neděje, nastal čas chalupaření a uzavírání se do rodinného kruhu. Šedivá normalizace byla probarvena rodinným životem. Ani u Dvořáků tomu nebylo jinak… mohl by znít úvod do druhé série seriálu Vyprávěj. Po ohlédnutí, které ČT odvysílala před týdnem, se dnes ve 20:00 na ČT1 diváci setkají s Dvořákovými v prvním díle nové řady, která je provede léty 1973 až 1978.

Návrat není příliš optimistický, v roce 1973 čekají rodinu Dvořákových těžké chvíle. Následující pokračování přinese ale i odlehčení – Karel (Roman Vojtek) se s rodinou vypraví na dovolenou do NDR, na jejíž natáčení herci podle svých slov obzvláště rádi vzpomínají. Zejména na plavání ve dvanáctistupňovém moři. Seriálovým Dvořákům ovšem pobyt neznepříjemňuje studená voda, ale svérázní manželé Kohoutkovi, které si zahráli Jan Budař a Sandra Pogodová.

Nejsou jedinými novými tvářemi, s nimiž se mohou diváci ve druhé sérii potkat. Tolerantního a přívětivého profesora na gymnáziu si zahraje Vladimír Čech. V rolích maminek se objeví nově herečky Jana Boušková a Dana Syslová. Těšit se diváci mohou také na kritika Jana Rejžka v roli psychiatra nebo Romana Skamene v roli cholerického režiséra.

První série se setkala s velkým diváckým úspěchem, tvůrcům seriál vynesl také cenu TýTý za seriál roku. „Všichni, kteří seriál připravují, očekávají s napětím a trochou nervozity reakce diváků na nové pokračování,“ přiznal šéfdramaturg Aleš Ulm. „Kompozici vyprávění neměníme a opět se snažíme, abychom v každém díle představili kromě příběhů našich hrdinů také nějakou dobovou událost,“ dodává scenárista Rudolf Merkner.

Kromě dovolené v NDR tak dojde i na bytové divadlo, pochod Praha-Prčice, obchodní dům Kotva, pomocnou stráž VB nebo volby. Režisér Biser Arichtev má nejsilnější zážitek spojen s natáčením v ruzyňské věznici. „Točili jsme v prostorách, kde byli za každou zdí odsouzení zločinci. Prostory vězení jsou depresivní, tmavé a neútulné,“ vzpomíná. „Myslím, že to také hodně přispělo k samotné atmosféře scén, které jsme tam natáčeli. Úplně cítíte, jaká je to beznaděj.“

Vězněným je Tonda, dlouholetý kamarád Karla, který byl na konci první série zatčen z politických důvodů. „Narodí se mu dítě, později se ožení. Je starší a dospělejší. Vtipné je, že díly druhé série končí v roce 1978, což je rok mého narození,“ dodává představitel Tondy Jaromír Nosek. Dějinné události výrazně zasáhnou i do života Tondovy přítelkyně a Karlovy sestry Zuzky. „Její kluk je disident, skončí ve vězení, ona čeká v osmnácti dítě a řeší, jestli ji vůbec pustí k maturitě. Je postavena před docela velké životní problémy, takže bylo co hrát,“ potvrzuje herečka Hana Vagnerová.

Změnou ale prochází i ostatní členové rodiny Dvořákových. „Už nejsme ti puberťáci jako na začátku. Jsme, myslím, dospělejší a reálnější. Nerad bych prozrazoval, ale bude to tak, jak už to tak v životě a v manželství chodí. Karlovi se připlete do života nějaká ženská, Evě zase nějaký muž,“ naznačil Roman Vojtek, jak se budou vyvíjet osudy Karla a jeho ženy (hraje ji Andrea Kerestešová). Jejich příběhy můžete sledovat po prázdninové pauze opět od dnešního večera na ČT1.

Kompletní videoarchiv první série, časovou osu i informace ze zákulisí a řadu doplňkových projektů, jako je elektronické přání nebo chystaná on-line hra, najdou fanoušci Vyprávěj na stránkách seriálu.


PERLIČKY A ZAJÍMAVOSTI

  • První klapka nové série padla přesně na apríla 1. 4. 2010 v obci Horní Polubný v Jizerských horách. Konec natáčení je naplánován na závěr měsíce října, tedy na dobu, kdy budou první nové díly již ve vysílání.
  • V nové sérii se objevilo 120 herců a téměř 1 000 komparsistů.
  • Přibližně 65 dní se natáčí v takzvaných reálech, tedy skutečně existujících místech, a to interiérech i exteriérech. Ostatní dny se natáčí ve studiu, kde je postaven například byt Dvořákových, byt Karla a Evy, kanceláře, kde hlavní hrdinové pracují, ale třeba také vlakové kupé.
  • I tato nová série zavedla filmaře na řadu zajímavých destinací. Mezi nejzajímavější natáčení patřilo to na plážích Baltského moře v Německu, kde se hrdinové ocitli na typické socialistické dovolené, natáčelo se také v pražském metru, v obchodním domě Kotva či v Jizerských horách, které představují slovenské hory.
  • Film o seriálu