Filmové Benátky viděly Švankmajerův nový počin

Benátky – Na Mezinárodním filmovém festivalu Benátky 2010, který je v plném proudu, byl dnes uveden nový snímek Jana Švankmajera Přežít svůj život. Osobitý tvůrce zůstává věrný svým postupům a ve snímku kombinuje hrané a animované pasáže, ale poprvé zde používá animaci fotografií. Film byl promítán mimo hlavní soutěž, kde letos o Zlatého lva bojuje 24 filmů z 12 zemí. Předsedou poroty je Quentin Tarantino.

„Švankmajer, jako přední český surrealista, se nechal tentokrát inspirovat svými sny. Režisér film pojal jako celkem vtipnou konfrontaci Feuda a Junga. Včera snímek viděli novináři a filmoví kritici, kteří dílo hodnotili velmi pozitivně. Dokonce zaznělo, že kdyby film běžel v soutěži, mohl klidně aspirovat na Zlatého lva,“ telefonovala z Benátek redaktorka ČT24 Lucie Klímová. 

Podle jejích dalších informací si sám Švankmajer nepřál, aby jeho snímek běžel v soutěžní sekci. „Umění by nemělo být oceňováno. Každá autentická tvorba je sobecká, autor řeší svoje problémy, na diváka kašle - a je správné, že na něj kašle, protože jinak by to nebylo autentické. Tak proč by měl být za to odměňovaný?“ ptá se.

Video Rozhovor s Janem Švankmajerem
video

Rozhovor s Janem Švankmajerem

Rozhovor s Janem Švankmajerem

Vstup a reportáž Lucie Klímové z Benátek

Švankmajer není tvůrce, který by prahnul po publicitě. Jak uvedl jeho producent Jaromír Kalista, režisér zásadně na festivalech uvádí své filmy mimo soutěž. Švankmajer patří v zahraničí mezi nejznámější české filmaře, takže pokud natočí nový snímek, festivaly a distributoři se sami hlásí. Jen  v Benátkách má o rozhovor s ním zájem tolik novinářů, že se na všechny zřejmě neodstane.

Po Benátkách čekají snímek Přežít svůj život další festivaly – třeba ve Vancouveru, Londýně nebo Calgary.

Přežít svůj život

0

Evžen žije dvojí život. Jeden reálný a jeden ve svých snech. V reálném životě má manželku Miladu, ve snovém mladou milenku Evženii. Cítí, že sny, které ho od jisté doby provázejí, mají hlubší význam, a proto se obrátí na psychoanalytičku MUDr. Holubovou, která mu jeho sny vykládá.