Do krumlovského zámku se vrací rokoková láska i žárlivost

Český Krumlov – V Českém Krumlově chystají historickou rekonstrukci opery, kterou na objednávku Jana Schwarzenberga v roce 1768 zkomponoval italský skladatel Giuseppe Scarlatti. Rokokový operní kus Kde je láska, je i žárlivost bude stejně jako před dvě stě padesáti lety uveden v zámeckém barokním divadle. Realizace projektu je rozvržena do dvou let. O víkendu si návštěvníci Maškarního sálu českokrumlovského zámku mohli operu poslechnout zatím v jejím novodobém koncertním nastudování.

Českokrumlovské zámecké divadlo je jedním z nejstarších barokních divadel zámeckého typu dochovaných ve střední Evropě. Část původní divadelní budovy pochází z roku 1682, vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště a rozsáhlý divadelní inventář je o necelé století mladší. Vrátit do těchto prostor operu, která pro ně byla přímo zkomponována, slibuje unikátní zážitek.

Giuseppe Scarlatti dostal od J. A. Schwarzenberga objednávku zkomponovat pro slavnosti v roce 1768 komickou operu. Jednalo se o slavnostní představení u příležitosti svatební návštěvy jeho syna Jana Schwarzenberga dne 24. července. Operu dirigoval sám Giuseppe Scarlatti, zazpíval si v ní libretista Marco Coltellini či princezna Terezie Schwarzenbergová.

Hudebního nastudování historické rekonstrukce opery Kde je láska, je i žárlivost (Dove e amore e gelosia) se ujal Vojtěch Spurný. Ke spolupráci do Schwarzenberského dvorního orchestru pozval nejlepší hudební specialisty na historické nástroje. Sólových partů se ujmou sólisté Národního divadla Kateřina Kněžínková, Pavla Vykopalová, Jaroslav Březina a Jozef Brindzák.

Nastudovaná je zatím koncertní verze. Opera s celou výpravou a v původních kulisách barokního divadla bude uvedena v roce 2011 v režii Ondřeje Havelky. „Je to raně rokoková buffa, nemusíme se obávat toho, že by představení bylo statické a příliš vážné,“ domnívá se. 

Vznik rokokové opery mapuje také dokument, na obrazovkách České televize by se měl objevit příští rok.

Zámek Český Krumlov
Zámek Český Krumlov
Více fotek
  • Zámek Český Krumlov zdroj: Stránky zámku Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1942/194176.jpg
  • Barokní zámecké divadlo v Českém Krumlově zdroj: Stránky zámku Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1942/194173.jpg
  • Barokní zámecké divadlo v Českém Krumlově zdroj: Stránky zámku Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1942/194177.jpg
  • Barokní zámecké divadlo v Českém Krumlově zdroj: Stránky zámku Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1942/194175.jpg