Sklářská tradice i moderna vedle sebe v Belvederu

Praha - Díla význačných českých sklářů i mladých absolventů sklářských oborů vystavuje od pátku do 28. října nově zrekonstruovaný Letohrádek královny Anny na Pražském hradě. Návštěvník může obdivovat nejen tradiční české broušené sklo, ale i odvážné umělecké výtvory z dílny perspektivních tuzemských a zahraničních začínajících umělců. Z děl mladých sklářů vybrala porota výherce Ceny Stanislava Libenského, první získal Alan Horsley z Velké Británie, druhou Češka Barbora Vobořilová, třetí japonská studentka švédské umělecké školy Mafune Gonjo.

„Studenti jsou velice progresivní, velice odvážní a klasika je klasika, my jsme vlastně vybrali věci napříč obory, díla napříč názory. Chtěli jsme ukázat studentům, kteří sem přijdou ze zahraničí, že české sklo není jenom autorské sklo, ale i tradiční broušené sklo. Expozice je sestavena z věcí, které nebyly nikdy společně vystavovány,“ řekl vedoucí ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze Rony Plesl.

České země jsou proslavené tradičními sklářskými školami, jinde v zahraničí vzdělávací instituce zaměřené vyloženě na sklo nejsou. I proto je podle Plesla zajímavé porovnávat výtvory českých a zahraničních umělců. Díky tomu, že jsou v zahraničí studenti skla více konfrontováni i s jinými obory, bývají prý mnohdy jejich díla odvážnější.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

Angličan Alan Horsley zvítězil s dílem Schránka z mého těla vytvořeným technikou ztraceného vosku z čirého sodného skla s příměsí kovových solí. „Ta věc je velmi duchovní, silná a přemýšlivá, působí velice emotivně,“ popsal Plesl, který nebyl členem poroty.

Cena Stanislava Libenského má i svého českého zástupce díky absolventce Vysoké školy uměleckoprůmyslové Barboře Vobořilové. Porotu zaujala různě barevnými poháry z broušeného skla. „Jsou to takové kultovní poháry, moderní parafráze na českou tradici,“ okomentoval dílo své žačky Plesl.

Pleslovi osobně se nejvíce líbil výtvor, který se umístil na třetí příčce. Autorkou je Japonka Mafune Gonjo, absolventka umělecké školy ze Stockholmu. „Ta věc obstojí i vedle plastiky z kamene a závěsného obrazu, je silná myšlenkou, nejen materiálem,“ řekl Plesl. Dílo tvoří dvě desky, na levé je množství rezatých hřebíků, na pravé sklíčka přibitá novými hřebíky.

Přihlášky do druhého ročníku Ceny Stanislava Libenského přišly od 45 studentů z ČR, Estonska, Velké Británie, Spojených států, Turecka, Švédska a dalších zemí. Do druhého kola postoupilo 34 kandidátů. Laureát získal třítýdenní letní studijní pobyt na prestižní Pilchuck Glass School ve Spojených státech.

Výstava v letohrádku je rozdělena do dvou pater. Ve spodním lidé uvidí díla mladých českých i světových umělců, v druhém patře výtvory českých klasiků. Spatřit tam lze například skleněné objekty Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, René Roubíčka, Pavla Hlavy, Jiřího Šuhájka, Františka Víznera i výtvory Bořka Šípka nebo Ronyho Plesla.

Výstava: Sklo. Klasik
Výstava: Sklo. Klasik
Více fotek
  • Výstava: Sklo. Klasik autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197413.jpg
  • 1. místo Ceny Stanislava Libenského - autor Alan Horsley autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197419.jpg
  • 2. místo Ceny Stanislava Libenského - autorka Barbora Vobořilová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197418.jpg
  • Dílo Mafune Gonjo, které získalo třetí místo v Ceně Stanislava Libenského autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197417.jpg
  • Výstava: Sklo. Klasik autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197414.jpg