Janis Joplinová padá vzhůru

Los Angeles - „Hippie královna“ s fenomenálním hlasem, jehož rozsah se zdál být téměř bez hranic a který uchvacoval živočišně syrovou vášnivostí. V písních však dokázala drsný zemitý projev umně střídat s lyrickými pasážemi a vyvolat tak v posluchači pocit naléhavého sdělení. Na pódiu čišela z americké zpěvačky Janis Joplinové nespoutaná energie a všeobjímající láska, mimo něj se ale cítila osamělá. Únik hledala v alkoholu a drogách, které se jí staly osudnými 4. října 1970. Nejen předčasná smrt v jejích 27 letech z ní ale udělala legendu.

Janis Joplinová bývá mnohými považována za nejvýraznější bělošskou bluesovou i rockovou zpěvačku. V roce 1995 byla uvedena do americké rokenrolové síně slávy a v roce 2005 oceněna zvláštní cenou Grammy za celoživotní zásluhy. O nesmrtelnosti jejích písní svědčí i řada desek s výběry, které vyšly po její smrti. Četných reedic se dočkala její druhá a poslední sólová deska Pearl, která obsahuje i hity Cry Baby, Mercedes Benz či Me and Bobby McGee a která i poprvé vyšla až po její smrti.

Kerouac, drogy, zpěv

Video 40 let od smrti Janis Joplinové
video

40 let od smrti Janis Joplinové

40 let od smrti Janis Joplinové

4.10.2010

Aleš Opekar o Janis Joplinové

Janis Lyn Joplinová se narodila 19. ledna 1943 v městečku Port Arthur v Texasu. Už jako malá zpívala ve sboru a od puberty šokovala konzervativní okolí extravagantním oblečením i chováním. Milovala černošské bluesové zpěvačky, ale také knížky Jacka Kerouaca a v Port Arthuru byla jedním z prvních beatniků. Po ukončení střední školy v roce 1960 odešla z domova a zpívala v malých texaských klubech.

Janis Joplinová
Janis Joplinová
Byla na jednu stranu…

… velmi plachá, na druhou stranu cílevědomá. Každopádně dokázala na pódiu totálně zúročit své přednosti, tzn. feeling a velmi specifickou barvu hlasu. Uměla použít i čistý rejstřík, ale když se do toho opřela, tak střídala různé chraplákové barvy a různé kazy hlasu - z hlediska klasické hlasové pedagogiky -, které byly ovšem ve prospěch celého výrazu. /Aleš Opekar, ředitel Muzea populární hudby/

V roce 1963 odjela do San Francisca, bašty rodícího se hnutí hippies. Tam se ovšem kromě zpěvu stále více věnovala alkoholu a drogám, z jejichž osidel se pokusila vymanit po dvou letech návratem do Texasu, kde se dokonce zapsala na univerzitu na obor sociologie. V roce 1966 ale začala, opět v San Franciscu, vystupovat s lokální kapelou Big Brother & The Holding Company.

Nahoru, dolů… 

Nabídku na první album jim vyneslo vystoupení na festivalu v Monterey létě 1967, po němž si Joplinová získala přízeň nejen posluchačů, ale i kritiky: „Nečekané pauzy, intenzita, expresivnost, výbušnost. Disponuje obrovským hlasovým rozsahem, od chraptivého piskotu až po dusivý šepot.“ Následovalo nepříliš úspěšné první album Big Brother & the Holding Company, které obsahuje i píseň Down on Me, později zařazenou na desku největších hitů Joplinové.

Druhé album, jež nazpívala Joplinová s touž kapelou, nazvané Cheap Thrills, vyšlo v létě 1968 a okamžitě se vyšvihlo na první příčky hitparád. Hitem se stala zejména skladba Piece of My Heart, která vyšla i jako singl. Přes obrovský úspěch alba, jehož se jen do konce roku 1968 prodalo téměř milion kusů, v prosinci téhož roku Joplinová od kapely odešla a začala vystupovat s doprovodnou skupinou Kozmic Blues Band.

S nimi vydala v roce 1969 album I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!, jemuž se dostalo smíšených recenzí, a absolvovala turné po Americe a Evropě. Její závislost na heroinu se podepisovala negativně na jejím soukromém životě i na vystoupeních. Koncem téhož roku se kapela rozpadla.

Herion - vstupenka do Klubu 27

Svou poslední skupinu, Full Tilt Boogie Band, zformovala zpěvačka, která často vystupovala s lahví oblíbeného bourbonu Southern Comfort v ruce, v dubnu 1970. S ní se také účastnila netradičního festivalu-party, nazvaného Festival Express, kdy několik rockových kapel, včetně například Grateful Dead či Ten Years After, vyrazilo speciálně vypraveným vlakem napříč Kanadou z Toronta do Calgary s další koncertní zastávkou ve Winnipegu.

V září 1970 začala Joplinová v Los Angeles natáčet desku Pearl. Ještě 3. října nahrála kapela bez zpěvu skladbu Buried Alive in the Blues a Joplinová měla dotočit vokály o den později. Nahrávka zůstala už jen instrumentálkou, 4. října byla zpěvačka nalezena mrtvá v hotelovém pokoji v Los Angeles po předávkování heroinem. Pomyslně se tím zařadila do Klubu 27 - ten sdružuje pětici významných hudebníků, kteří zemřeli ve stejném věku: kromě Janis Joplinové i Jimmyho Hendrixe, Briana Jonese, Jima Morrisona a Kurta Cobaina.