Módou proti národnostním předsudkům

Praha/Budapešť - Romové snad nejvíce ze všech bojují s hradbou předsudků a nedůvěry. Jedna odvážná Maďarka to chce změnit. Erika Vargová odjakživa snila o tom, že bude vyrábět šaty a šperky inspirované romskou kulturou. Chtěla tak oslovit většinovou společnost. A po letech úsilí sklízí první plody! Zářivé látky, bohaté barevné výšivky, řasené sukně. Profesionální modelky můžou předvádět výtvory jakéhokoliv nadějného návrháře, který se inspiroval v temperamentu jižanských národů a Romů. Tentokrát ale za kolekcí stojí sama Romka a přehlídka se konala v Budapešti. Erika Vargová se snaží svou prací přibližovat romskou kulturu veřejnosti a odstraňovat stereotypy, které kolem ní panují.

„Už dvacet let učím lidi o romské kultuře. Snažím se to ale dělat jinými způsoby a mezi takové druhy komunikace patří i móda - nový druh uměleckého vyjadřování. Teď vidím, že je to mnohem účinnější než mé předešlé pokusy,“ tvrdí módní návrhářka Erika Vargová, která začínala jako šperkařka a většinu života se angažovala i jako romská aktivistka. V roce 2009 si splnila svůj sen a založila vlastní módní značku. Její snahu podpořila i Maďarská nadace pro zaměstnanost. Více než polovina spolupracovníků Eriky totiž dlouhodobě marně hledala práci.

„Hlavním důvodem, proč jsem vytvořila tuto kolekci, je snaha zpopularizovat naši kulturu, romskou kulturu. A zároveň uvolnit napětí, které v posledních letech mezi romskou menšinou a většinovou společností neustále narůstá,“ dodává Vargová. 

Video Evropské události
video

Evropské události

Jenže právě v Maďarsku půjde o běh na dlouhou trať. Se sílícím nacionalismem a zakládáním Národních gard nevypadá budoucnost Romů nejlépe. Za poslední dva roky jich šest zemřelo při rasových útocích. Většina jich přežívá pod hranicí chudoby. A romské otázky se už chopili i ultrapravicoví politici.

„Maďarsko se proměňuje stejně jako zbytek Evropy. Nejdůležitější změnou bylo to, že slovo cikán nebo Rom se stalo pojmem, který definuje nový druh problémů, Romové se považují za příčinu mnoha problémů. Je spousta pokusů, jako například tato přehlídka, která má změnit význam toho, že je někdo Rom. Nezaměřovat se jen na to negativní, jako je chudoba nebo diskriminace, děti, sedávající ve škole v zadních lavicích nebo ghetta. Tohle je pokus dodat nálepce cikán nebo Rom taky sílu,“ konstatuje antropoložka Kata Horvathová.

Erika Vargová
Erika Vargová
Více fotek
  • Erika Vargová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2008/200787.jpg
  • Romská móda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2008/200784.jpg