V devadesátých letech dostalo loutkové divadlo ze svého dlouholetého působiště výpověď. Svůj domov pak Spejbl, Hurvínek, Mánička, Žeryk a další populární postavičky nakonec našly v pražských Dejvicích v bývalém kině Svornost. Dnes je v nově zrekonstruované budově kromě divadla i velké muzeum loutek, kde lze najít i ze dřeva vyvedené slavné principály Josefa Skupu a Miloše Kirschnera. Ve foyeru jsou Spejbl a Hurvínek v nadživotní velikosti, se kterými mohou děti pohybovat. Nejmenší diváci pak ocení jedinečnou elevaci hlediště, kde odkudkoliv vidí kdokoliv celé jeviště.
Profesor Josef Skupa působil v Plzni v amatérském Loutkovém divadle Feriálních osad, které se v roce 1930 rozhodl přetvořit na první českou profesionální loutkovou scénu, jež dostala jméno podle nejznámějších loutek Skupových představení, Divadlo Spejbla a Hurvínka. Už od počátku se zde hrály hry pro děti i pro dospělé a tuto tradici divadlo dodržuje dodnes. Pro děti jsou určeny jak příběhy ze současnosti, tak i zcela pohádkové příhody; hry pro dospělé jsou převážně satirické komedie. Původních her uvedlo divadlo kolem 250. Kromě jednotlivých her si popularitu získala také Skupova pásma krátkých scének a grotesek, prokládaných písněmi.
Po Skupově smrti se ředitelem divadla a hlavním loutkohercem stal Miloš Kirschner (1927-1996). Rozšířil také Skupovu tradici zájezdů do zahraničí, přičemž se dokázal vždy naučit představení v jazyce hostitelské země, čímž se spejblovské hry staly přístupné pro všechny a divadlo je i dnes v zahraničí nejproslulejší českou loutkovou scénou. Dosud divadlo hrálo v 31 zemích v 18 jazycích. Po Kirschnerově smrti se ředitelkou divadlo stala Kirschnerova žena a interpretka Máničky a paní Kateřiny, Helena Štáchová. Spejbla a Hurvínka převzal Martin Klásek, který už dříve za Kirschnera alternoval.
Divadlo v současné době vlastní přes 800 loutek, z toho rovných dvacet párů ústředních hrdinů. Ty úplně původní, které se kdysi stěhovaly do Prahy, jsou už dávno coby dar Josefa Skupy příteli Obrazcovovi vystaveny v Moskvě. Spejblovi je letos devadesát let, Hurvínkovi 84, Máničce a Žerykovi 80 a bábince Kateřině 39.