Komunismus napadl Divadlo v Celetné

Praha - Po dvou scénických čteních se hra Viliama Klimáčka Komunismus dočkala regulérní inscenace. V české premiéře ji na jeviště uvedl spolek Kašpar v Divadle v Celetné. Klimáček svou hru označuje za normalizační tragédii, která se odehrává v roce 1984 v „satelitní krajině zvané Čekoslovensko“. Ptá se v ní, jaké to je obětovat se pro rodinu za cenu ztráty vlastní hrdosti a tváře, zda je možné ostatní ochránit, když se člověk zaplete do sítě totality, a zda je zlo páchané s dobrým úmyslem a z dobrého důvodu menším zlem.

Druhá premiéra inscenace, kterou nastudoval v překladu Karla Krále režisér Filip Nuckolls, bude 22. října. Mezi herci jsou Jakub Špalek, Marcela Holubcová, Matouš Ruml, Tomáš Karger a Lukáš Jůza.

„Jádrem hry je, jestli se má fízlovi, který donášel, odpustit, či ne,“ uvedl k inscenaci režisér. On se spolu s autorem domnívá, že odpouštět se nesmí. „Bylo by to kydání hnoje na ty, kteří se s režimem nezapletli,“ dodal režisér.

Video Divadelení hra Komunismus tématem Událostí, komentářů
video

Divadelení hra Komunismus tématem Událostí, komentářů

Divadelení hra Komunismus tématem Událostí, komentářů

UK, 22.10.

Reportáž Jiřího Svobody

Podle Jakuba Špalka, který před časem interpretoval svou roli při scénickém čtení v Divadle v Dlouhé, je hra dobrá. „Pojednává o tom, co jsme zažili, a kupodivu má humor,“ uvedl.

Hra završuje totalitní trilogii Tiso, Husák, Komunismus, kterou autor napsal pro divadlo Aréna v Bratislavě. Vznikla na námět Juraje Kukury, který spolu se Zdenou Studénkovou ztvárnil hlavní role ve světové premiéře v Aréně v roce 2008 v režii Martina Čičváka. Komunistický režim podle Kukury poznamenal životy mnoha lidí. Jeho osobně oddělil od rodiny; když v 80. letech legálně v Mnichově natáčel film, neprodloužili mu vízum. V té době mu umírala matka a on se nemohl vrátit. I proto Kukura chtěl, aby divadlo nastavilo zrcadlo této době. Před rokem představila Aréna trilogii v pražském Činoherním klubu.

Hra Komunismus je připomenutím událostí, které řada lidí nepamatuje a mnozí je možná zapomněli. Podle autora žijeme dobu zrychleného zapomínání, kdy nad kostmi mrtvých už stojí obchodní centra. Po premiérách svých her se Klimáček setkal s nenávistnými reakcemi a anonymními dopisy. „Jsem už dost starý, abych to zvládl. Přesto jsem rád, že jsem do toho šel,“ komentoval to tento básník, prozaik a dramatik, autor asi čtyřicítky her. Podle něj podstatou hry není politika, ale rodinné vztahy, které jsou tlakem a strachem minulého režimu deformovány.

Klimáček je současně i hercem, režisérem a scenáristou. V roce 1983 absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a o pět let později zanechal praxe anesteziologa v bratislavské nemocnici a začal se divadlu věnovat profesionálně. Je sedminásobným držitelem ceny Alfréda Radoka za nejlepší českou a slovenskou hru roku.

Jakub Špalek a Matěj Ruml v inscenaci Divadla v Celetné Komunismus
Jakub Špalek a Matěj Ruml v inscenaci Divadla v Celetné Komunismus
Více fotek
  • Jakub Špalek a Matěj Ruml v inscenaci Divadla v Celetné Komunismus zdroj: Divadlo v Celetné http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2033/203242.jpg
  • Jakub Špalek v inscenaci Divadla v Celetné Komunismus zdroj: Divadlo v Celetné http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2033/203240.jpg