Epopej se stala kulturní památkou. Praha je ráda

Praha - Soubor pláten Alfonse Muchy, Slovanská epopej, se dnešním dnem stal kulturní památkou. Nikdo se proti návrhu ministerstva kultury na prohlášení epopeje podle mluvčího resortu Stanislava Brunclíka památkou neodvolal. Znamená to, že vlastník, tedy Praha, musí oznamovat veškeré změny užívání a nakládání s památkou obecnímu úřadu, tedy Praze. V tomto konkrétním případu budou v kontaktu především památkový odbor pražského magistrátu a Galerie hl. města Prahy (GHMP).

Nutnost vydávat stanovisko se nicméně netýká přesunu z jednoho veřejného místa na druhé. To, že se epopej stává památkou, tedy s největší pravděpodobností nezastaví stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy. Podle ředitele galerie Milana Bufky by efekt mohl být spíše opačný. "Pomůže nám to natlačit Moravský Krumlov k tomu, aby epopej vydal, nebo aby něco udělal se zámkem," uvedl Bufka.

Magistrátní odbor památkové péče zatím písemné rozhodnutí na stole nemá. Jakmile se tak ale stane, obrátí se neprodleně na GHMP s formální otázkou, v jakém stavu se epopej nachází. Galerie pak bude muset památkáře informovat o každém zásahu, který by chtěla do obrazů učinit - například pokud by je chtěla restaurovat. Památkáři k tomu budou muset vydat stanovisko.

Po volbách může být všechno jinak

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal. Praha se kvůli sporu obrátila na okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat.

Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili. Minulý týden Praha oznámila, že do voleb stěhování epopeje odloží. „Posílal jsem minulý týden Moravskému Krumlovu přípis se žádostí na odstranění protiprávního stavu - tedy zapečetění zámku a odebrání věci,“ řekl Bufka. Galerie nyní čeká, až se jí Moravský Krumlov vyjádří.

Záležet bude také na tom, jak se spolu domluví nové vedení radnic v Praze a v Moravském Krulově. Dosavadní starosta Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) ve volbách propadl, stejně tak se změní i vedení hlavního města. Strana TOP 09, která vyhrála volby v Praze, nesouhlasí se způsobem, jak se měla epopej z Krumlova do Prahy přemístit. Vyjednávání o nových vedeních obou měst však ještě neskončila.

Stěhování epopeje
Stěhování epopeje