Prado láká na Renoira

Madrid – Jedno z nejslavnějších muzeí na světě El Prado v Madridu zažívá vrchol výstavní sezony. Davy lidí se doslova hrnou na expozici unikátní sbírky 31 obrazů Augusta Renoira – vrcholného představitele impresionismu. Výjimečnou sbírku Renoirových prací zapůjčili muzeu dědicové sběratele Roberta Sterliga Clarka, který obrazy shromažďoval skoro padesát let. Je to vůbec poprvé, kdy majitelé obrazů souhlasili s vývozem celé sbírky Renoirových děl z USA.

„Můžeme tady vidět, jakým způsobem Renoir pracoval s malířskou tradicí klasicismu. Velmi se zajímal o samotnou formu, vždy šel vlastní cestou, nebyl vyhraněným impresionistou, ale obsáhl i jiné směry,“ upozornil ředitel muzea Miguel Zugaza. Výstava zahrnuje portréty, ženské postavy, krajiny, květinová zátiší a dva autoportréty umělce, který navštívil Prado v roce 1892. Prohlédnout si lze Renoirovy obrazy do 6. února příštího roku.

Auguste Renoir se stal legendou už za svého života. Proslavil se výjimečnou barevností a mihotavým světlem svých obrazů. Narodil se 25. února 1841 v Limoges do poměrně chudé rodiny krejčího. Mladý Renoir musel záhy vypomáhat rodině. Ve třinácti letech začal pracovat jako malíř porcelánu v jedné pařížské továrně. Brzy maloval na porcelán vlastní motivy. Později se živil jako malíř nástěnných dekorací, vějířů a závěsů.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

V roce 1862 si konečně mohl dovolit začít studovat na umělecké škole École des Beaux Arts v Paříži. V dílně učitele Charlese Gleyra Renoir poznal přátele, kteří měli podobné umělecké ideje. Alfréda Sisleyho, Frederica Bazilla a Claudea Moneta. Společně s Monetem navštěvovali restauraci „La Granouilliere“ a snažili se zachytit chvilkové světelné okamžiky.

Díky známosti s renomovaným uměleckým obchodníkem Durand-Ruelem si mohl zařídit velký ateliér, neboť jmenovaný odkoupil mnoho jeho obrazů. Na salonu v roce 1873 měl poprvé úspěch, avšak když jeho přátelé uspořádali první výstavu impresionismu v roce 1874, byl to propadák. Renoir si v této době začal pěstovat svůj vlastní osobitý styl, za který byl mnohými odsuzován, a v němž vytvořil množství velkých děl. V roce 1879 se oženil s Aline Victorine Charigotovou a soustředil svou malbu na témata obyčejného lidského života. Zejména portrétoval své děti a jejich pečovatelku Gabriellu Renardovou.

Auguste Renoir - V zahradě
Auguste Renoir - V zahradě
Více fotek
  • Auguste Renoir - V zahradě zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204064.jpg
  • Auguste Renoir - Autoportrét (1910) zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204068.jpg