Tři filmy ke stým narozeninám Karla Zemana

Praha – Třetího listopadu uplyne rovných sto let od narození režiséra Karla Zemana. Česká televize tohoto kouzelníka filmového plátna připomene po tři sobotní odpoledne na prvním programu. Dnes od 17:10 Cestou do pravěku, proslulým filmem, v němž ožili dinosauři, o týden později snímkem na motivy jedné z verneovek Vynález zkázy a 6. listopadu dobrodružstvími Barona Prášila v poetické komedii z roku 1961.

Cesta do pravěku (23. 10., 17:10), Zemanův první fantastický film (režíroval ho i byl autorem scénáře) vznikal pod dohledem odborníků a věrně odráží úroveň tehdejších paleontologických znalostí. Díky tomu neposkytuje jen nápaditou zábavu, ale má i funkci vzdělávací. Lze jej považovat za obrázkový slabikář dávno odvátých časů, kdy vše – rostlinstvo i zvířata – vypadalo zcela jinak než dnes. Cesta do pravěku (1955) je snad nejslavnějším Zemanovým dílem, které získalo řadu cen a u kterého odborná kritika vyzdvihla především virtuózní trikovou techniku. Hrají: V. Bejval, P. Herrmann, J. Lukáš, a Z. Husták.

Fantasticko-drobrodružný trikový film Vynález zkázy (30. 10., 17:20) vznikl podle stejnojmenného románu Julese Vernea. Vypráví o osudech profesora Rocha, objevitele neobyčejně silné výbušné látky, který byl unesen zlotřilým hrabětem Artigasem na tajuplný ostrov. Vynález má v Artigasových rukou sloužit ke zkáze lidstva, ale profesorovu asistentovi Hartovi se s nasazením vlastního života podaří protivníkovy plány překazit…

Film je po výtvarné stránce inspirován původními ilustracemi Verneových románů a záměrně naivními triky ve stylu francouzského filmového průkopníka Georgese Meliese. Získal řadu mezinárodních ocenění a stal se nejúspěšnějším českým filmem roku 1958. Hrají: A. Navrátil, L. Tokoš, F. Šlégr, M. Holub a další. Scénář K. Zeman a F. Hrubín. Kamera J. Tarantík.

V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger.

A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem - a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který film s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha - Baron Prášil (6. 11., 17:15). Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství. Hrají: M. Kopecký, J. Brejchová, R. Jelínek, K. Höger, J. Werich, E. Kohout, R. Hrušínský a další. Dialogy J. Kainar. Komentář J. Brdečka. Kamera J. Tarantík. 

Vynález zkázy
Vynález zkázy
Více fotek
  • Vynález zkázy zdroj: Městská kina v Uherském Hradišti http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2046/204593.jpg
  • Baron Prášil zdroj: Film Festival Zlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1272/127132.jpg