Havel je jubilejním laureátem po Kafkově boku

Praha – Dramatik, spisovatel a exprezident Václav Havel převzal v Brožíkově sále Staroměstské radnice mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Stal se tak jubilejním, desátým nositelem tohoto literárního ocenění. "Havel je autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu," uvedla k letošnímu laureátovi Společnost Franze Kafky, která cenu uděluje.

Cena je udělována autorovi, jehož dílo, výjimečné svou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu – tak jako dílo Franze Kafky, přičemž alespoň jedna kniha musí být vydána i v českém jazyce.

Bronzovou sošku od Jaroslava Róny, zmenšenou variantu Kafkova pomníku na Starém Městě pražském, obdržel už jako první americký spisovatel Philip Roth, následovala rakouská dramatička a spisovatelka Elfriede Jelkeniková, japonský prozaik Haruki Murakami nebo český autor Arnošt Lustig. Vloni cenu převzal kontroverzní, ale umělecky výsostný dramatik a spisovatel rakouského původu Peter Handle.

Letošního laureáta - Václav Havla - zvolila porota už začátkem června, vybrala jej ze čtrnácti autorů. Exprezident je podobně jako Kafka známý využíváním absurdních situací v literární tvorbě. Podle svých slov se však nikdy nepokoušel světoznámého spisovatele napodobovat. „Necítím se být jeho žákem, cítím se být pouze člověkem, který neobyčejně rozumí a má zvláštní citlivost pro některá základní Kafkova témata,“ dodal Havel.

Václav Havel k ocenění:

„Já si z různých důvodů ohromně vážím Franze Kafky. Četl jsem ho v mládí, v době, kdy nebyl ještě tak známý a populární. A tato cena se liší od jiných tím, že je to cena Franze Kafky. A mně samozřejmě dělá radost, že cenu nesoucí toto jméno jsem též dostal.“

2

Spojitost s Kafkou nachází autor Zahradní slavnosti nebo Audience v neustálé pochybnosti o oprávněnosti svého postavení ve společnosti. Při čtení projevů během slavnostních příležitostí si podle svých slov neustále není jist, „jestli náhodou ze zákulisí nevyběhnou jacísi dva chlapíci, mně dobře známí, a neodvezou mě někam pryč. Ne třeba rovnou do kamenolomu jako v Kafkově Procesu,“ vysvětlil Havel.

Dramatik, který v současnosti připravuje filmovou verzi své poslední hry Odcházení, obdržel za své vítězství kromě Rónovy sošky také sochu lva, již mu daroval předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Václav Havel při přebírání Ceny Franze Kafky 2010
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška