KomiksFEST! - komiks do každé rodiny

Praha – Od soboty do soboty, tedy od 30. 10. do 6. 11., potrvá pátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!, který zdaleka není jen o komiksu. Komiks je totiž „unlimited“, jak zní motto přehlídky, která jako každý rok přinese knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy. Letošní KomiksFEST! zahájí mladá německá výtvarnice Moki v pražské MeetFactory, kde bude k vidění jedna ze dvou velkých doprovodných výstav festivalu. Závěrečná sobota bude naopak patřit prostoru Roxy/NoD, program, jehož hlavním hostem bude výtvarník Emmanuel Guibert, vyvrcholí předáním cen Muriel.

"Troufám si říci, že každý si v komiksu může najít něco svého, ať je to milovník náročné literatury, nebo levných paperbackových románů," tvrdí Joachim Dvořák, organizátor KomiksFESTU! a majitel nakladatelství Labyrint.

Divoký východ, divoké sny

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

Výstavnímu programu festivalu vévodí dva kolektivní projekty. Návštěvníci MeetFactory se budou moci procházet Snovými krajinami komiksu. Každou dostal k dispozici jiný výtvarník či výtvarná skupina a upravil ji podle svých představ.

Něžný trojboj mezi sebou svedou mladá německá výtvarnice Moki a dvě česká uskupení – vývojářská společnost Amanita Design (hry Samorost, Machinarium, zakladatel Amanty Jakub Dvorský byl výtvarníkem filmu Kuky se vrací) a za vizuální arteliér DRAWetc. se představí Jiří Franta a Vladimír Strejček.

Na Novoměstskou radnici se zájemci mohou vydat za Divokým východem, výstavou, která prezentuje tři zahraniční projekty: ukrajinský rodák Igor Baranko (a autor vizuálu KomiksFEST!u 2010) představí svoje kresby; kultovní slovinský časopis Stripburger přiveze výstavu Greetings from Cartooia, na které spolupracovalo dvanáct evropských výtvarníků; perličkou v tomto trojlístku je lotyšská expozice The Last Match (Poslední sirka), která představuje komiks na krabičkách od sirek.

Komiks je všudezdejší

Předskokanem KomiksFESTU! je výstava G + G v The Chemistry Gallery, věnovaná dvěma hostům festivalu – Jiřímu Grusovi a Lele Geislerové, zakladatelům komiksového sborníku Brutto.

Osobně Prahu navštíví také už zmíněná výtvarnice Moki, slovinská parta kolem časpisu Stripburger či ukrajinský autor Igor Baranko. Z Francie přijede Emmanuel Guibert, komiksový výtvarník věnující se především politickým reportážím, aby záhájil ve Francouzském institutu svou výstavu Le Japonaise, jež vznikla na základě jeho cestovního deníku z roku 2007.

Vedle prezentace zahraničních i tuzemských tvůrců jsou zajímavostí letošního ročníku divadelní adaptace komiksových děl: existenciální hovory od Monstrkabaretu, punkový Pixy (adaptace podle Maxe Anderssona), smyslná Octobriana a facebookový fenomén Fagi. Všechny projekty mají společný cíl, kvůli němuž festival v roce 2006 vznikl: vyvést žánr komiksu z undergroundu a etablovat ho jako plnohodnotné moderní médium schopné nést jakýkoli obsah.

DRAWetc. pro KomiksFEST! (ilustrace: Vladimír Strejček)
DRAWetc. pro KomiksFEST! (ilustrace: Vladimír Strejček)
Více fotek
  • DRAWetc. pro KomiksFEST! (ilustrace: Vladimír Strejček) zdroj: DRAWetc. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205947.jpg
  • Pozvánka na výstavu G + G / Jiří Grus a Lela Geislerová, která je součástí festivalu KomiksFEST! 2010 zdroj: KomiksFEST! http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2060/205932.jpg