On-line z AVU: Z. Baladrán a V. Havránek / Manifesta 8

V rámci cyklu Středy na AVU představil Zbyněk Baladrán a Vít Havránek svou dvouletou teoretickou a uměleckou trajektorií kurátorů Manifesty 8, evropského bienále současného umění. Nomádské bienále se koná od roku 1996 a jeho osmé pokračování probíhá od října 2010 do ledna 2011 ve španělských městech Cartagena a Murcia. Web ČT24 zprostředkoval přednášku on-line. Záznam je možné přehrát v tomto článku nebo v archivu iVysílání.

Oba kurátoři se na bienále podíleli jako součást mezinárodní iniciativy tranzit.org, jednoho ze tří kurátorských kolektivů přizvaných k tomuto projektu. Společně také v nedávné minulosti pracovali na Monumentu transformace, tříletém výzkumném projektu sociální a politické transformace, který byl v loňském roce prezentován v podobě výstavy v Galerii hl. města Prahy a jenž cestuje do několika dalších měst v Evropě i Americe. Jeho výstupem se rovněž stala kniha Atlas transformace (2009).

Vít Havránek (* 1971), kurátor a teoretik, je od roku 2002 lídrem iniciativy pro současné umění tranzit.cz a od 2007 také ředitelem zázemí pro současné umění tranzitdisplay. Zároveň přednáší současné umění na pražské VŠUP.

Video Středy na AVU - Zbyněk Baladrán - Vít Havránek: Manifesta 8 - C. T. D.
video

Středy na AVU - Zbyněk Baladrán - Vít Havránek: Manifesta 8 - C. T. D.

Zbyněk Baladrán (* 1973), výtvarný umělec a kurátor, studoval dějiny umění na Univerzitě Karlově v Praze (1992-1997) a později pražskou AVU (1997-2003, mj. ateliér Jiřího Davida). Je jedním ze spoluzakladatelů a kurátorů prostoru pro současné umění tranzitdisplay.

kde: Digilab AVU (aula) – 3. patro; U Akademie 4, Praha 7