Petřínský Mácha bude stát i v Litoměřicích

Litoměřice – Při příležitosti dvoustého výročí narození Karla Hynka Máchy odhalí v Litoměřicích básníkovu sochu. Dílo sochaře Josefa Václava Myslbeka mělo ve městě, kde Mácha zemřel, stát už sto let. Určeno bylo pro Máchův hrob v Litoměřicích, výsledek se ale pražským vlastencům natolik zalíbil, že sochu nechali umístit na pražském Petříně. Do severních Čech ale symbol zamilovaných z Prahy nepřestěhují, vytvoří jeho kopii. Financován je z veřejné sbírky.

Kopii Litoměřicím, kam se Mácha odstěhoval zhruba měsíc před svou smrtí, přislíbil pražský vlastenecký spolek Svatobor, vedený Aloisem Jiráskem, už poté, kdy se rozhodl Máchovu sochu ponechat v Praze. Objednal ji v roce 1910 u příležitosti sta let od Máchova narození u Josefa Václava Myslbeka. „Je to velká historická nespravedlnost,“ domnívá se Alexandr Vondra, ministr obrany a zakladatel Nadačního fondu Kalich, který se na projektu podílí.

Litoměřičtí patrioti zjistili, že v Národní galerii je stále ještě uložen původní model sochy, a rozhodli se nechat Máchovu sochu odlít sami. Financována bude z veřejné sbírky. Na „druhý originál“ bronzové sochy chybí ještě zhruba tři sta tisíc korun, odhalena by ale měla být 21. listopadu při máchovských slavnostech.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Máchovi pomáhá i Stalin

Původní cenu z téměř 1,2 milionu se přitom podařilo snížit na milion, například rozhodnutím, že součástí sochy nebude bronzový vavřínový věnec, nebo díky litecké dílně v Horní Kalné, která sochu odlije téměř zdarma. Radnice přispěla výtěžkem z případného prodeje bronzové sochy sovětského diktátora Josifa Stalina, použít Stalinův bronz na Máchovu sochu by totiž podle litoměřických bylo neuctivé.

O druhém odlitku Máchovy sochy vzniká už počátku dokumentární film. Jeho součástí by mělo být i slavnostní odhalení díla 21. listopadu; součástí programu bude i zahájení putovní výstavy o Máchovi a jeho díle, chystá se i experimentální divadelní hra.

Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha